Моите изследвания са насочени в областта на биомедицинските нанотехнологии. Най-общо казано, ние приготвяме наночастици с цел терапевтичното или диагностичното им приложение в медицината. Наночастиците са много малки частици, сто пъти по-малки от една червена кръвна клетка. Те служат като преносители на лекарствени вещества. Нашите изследвания са насочени основно към пренасянето на противоракови лекарствени вещества до раковите клетки. Тези частици, когато се намират в кръвоносната система, могат да достигнат раковите клетки благодарение на това, че кръвоносните съдове в раковите образования притежават отвори в стените, през които наночастиците могат да проникнат до раковите клетки. При останалите нормални тъкани такива отвори в кръвоносните съдове няма и там наночастиците не могат да достигнат. Това всъщност е основната идея, на която почива научната област наречена „наномедицина”.
С две думи доц. Йорданов доказва, че посредством наночастици медикаментите могат да достигнат бързо до болното място в организма, без да се наслояват в останалите части. По този начин реално се премахват страничните ефекти на лекарствата, тъй като те се получават от натрупани препарати в здрави тъкани и органи.
Екипът на доц. Йорданов използва материал, от който се получава хирургично лепило. Той е биосъвместим и биоразградим. От него получават наночастиците. Когато този материал попадне в организма, наночастиците вършат своята работа и след това се разграждат. България е една от малкото държави в света, които произвеждат такъв тип хирургично лепило. Попитахме, нашия събеседник, дали получаването на статуетката „Питагор“ на Христова възраст е добър знак? Ето какво ни сподели:
Да, това е добър знак, аз така го възприемам. Всеки човек има очаквания и мечти. Мечтая да завърша започнатото в България, а това е доста трудно, защото тук научните проекти се прекъсват по средата… Например имахме проект към Фонд „Научни изследвания“, който беше много добре оценен, но поради липса на средства не беше продължен. Въпреки тези трудности, борбата е да доведем нещата докрай. На тези, които са избрали да вървят по пътя на науката, им пожелавам успех, кураж и да не губят любознателността си, която е в основата на науката. Както казваме ние, химиците, продължаваме да търсим Философския камък.
Снимки: личен архив
Президентът Румен Радев се срещна с представители на първата и втората по численост политически формации в 51-ото Народно събрание, с което постави начало на консултациите с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия..
На 80-годишна възраст почина един от най-известните български алпинисти Дойчин Василев, съобщи БТА. Той е участник в трите национални хималайски експедиции (Лхотце 1981, Еверест 1984 и Анапурна 1989) и има в кариерата си изкачвания на 5..
Австрия оттегля ветото си върху пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското пространство, съобщи австрийското вътрешно министерство, предава БТА. Агенция "REUTERS" цитира австрийския вътрешен министър Герхард Карнер, който казва, че..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..