Политическият сезон в България приключи, оставяйки нерешени сериозни въпроси. Отношенията между основните партньори в управлението, ГЕРБ и Реформаторския блок, са обтегнати, високопоставени техни представители не изключиха преразглеждане на коалиционното им споразумение, а някои дори и подготовка за предсрочни избори. В началото на седмицата премиерът Борисов трябваше да успокоява духовете с твърдения, че между ГЕРБ и реформаторите всичко е наред, но уверенията му не попречиха политически анализатори да прогнозират промени в изпълнителната власт. Според някои, ако се предприемат такива промени, в интерес на добрите коалиционни отношения, те няма да засегнат поверените на Реформаторския блок постове в правителството. Надделява все пак схващането, че въпреки противоречията, смяна на кабинета е изключена, защото няма вътрешни или външни фактори, които да я диктуват. При сегашната ситуация в региона, партньорите на България от ЕС и НАТО са силно заинтересовани от нейната стабилност, а във вътрешен план, дори да настъпи „развод” с реформаторите, ГЕРБ може да си гарантира мнозинство в парламента с подкрепа от АБВ и ДПС. Болезнените дебати и компромиси около съдебната, здравната и пенсионната система родиха сближаване между ГЕРБ и ДПС, накарало някои дори да говорят за неформална коалиция между тях. В края на седмицата напрежението с реформаторите се засили допълнително и от отлагането за наесен на предлагания от тях закон за борба с корупцията по високите етажи на властта. Сложността на политическата ситуация, очертала се за наесен, се задълбочава от обстоятелството, че тя съвпада и с необходимостта от подготовка за местни избори, съчетани с референдум за избирателната система. ГЕРБ отива на изборите с нагласа за самостоятелно участие и предвкусва победа в големите градове. Реформаторският блок клони към самостоятелно участие, но Движението за силна България се обявяваше доскоро за свободно коалиране по места и затова Движение „България на гражданите” настоя към консолидация на блока и единна регистрация за изборите, подкрепена с ясно разписано коалиционно споразумение. Според мнозина Движението за права и свободи ще запази досегашната си местна електорална подкрепа, а може и да я разшири с привличане на гласове от ромския етнос. БСП отива към новия политически сезон с относително удовлетворение от избора на социалистката Мая Манолова за национален омбудсман и намерение да покаже, че е преодоляла практиката „да дава леви мигачи, а после да прави десни завои”. Сред всичките възможни развития, които новата политическа есен може да поднесе, няма такива, които да променят действащото от години статукво в страната. С това обаче гражданите и партньорите на България вече са свикнали.
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
В четвъртък сутринта в низините и котловините ще започне да се образува мъгла. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в крайните източни райони 8-10°, в София около 1°. Максималните стойности ще са между 12 и 17°, по-ниски до 8°-10°,..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..