Политическият сезон в България приключи, оставяйки нерешени сериозни въпроси. Отношенията между основните партньори в управлението, ГЕРБ и Реформаторския блок, са обтегнати, високопоставени техни представители не изключиха преразглеждане на коалиционното им споразумение, а някои дори и подготовка за предсрочни избори. В началото на седмицата премиерът Борисов трябваше да успокоява духовете с твърдения, че между ГЕРБ и реформаторите всичко е наред, но уверенията му не попречиха политически анализатори да прогнозират промени в изпълнителната власт. Според някои, ако се предприемат такива промени, в интерес на добрите коалиционни отношения, те няма да засегнат поверените на Реформаторския блок постове в правителството. Надделява все пак схващането, че въпреки противоречията, смяна на кабинета е изключена, защото няма вътрешни или външни фактори, които да я диктуват. При сегашната ситуация в региона, партньорите на България от ЕС и НАТО са силно заинтересовани от нейната стабилност, а във вътрешен план, дори да настъпи „развод” с реформаторите, ГЕРБ може да си гарантира мнозинство в парламента с подкрепа от АБВ и ДПС. Болезнените дебати и компромиси около съдебната, здравната и пенсионната система родиха сближаване между ГЕРБ и ДПС, накарало някои дори да говорят за неформална коалиция между тях. В края на седмицата напрежението с реформаторите се засили допълнително и от отлагането за наесен на предлагания от тях закон за борба с корупцията по високите етажи на властта. Сложността на политическата ситуация, очертала се за наесен, се задълбочава от обстоятелството, че тя съвпада и с необходимостта от подготовка за местни избори, съчетани с референдум за избирателната система. ГЕРБ отива на изборите с нагласа за самостоятелно участие и предвкусва победа в големите градове. Реформаторският блок клони към самостоятелно участие, но Движението за силна България се обявяваше доскоро за свободно коалиране по места и затова Движение „България на гражданите” настоя към консолидация на блока и единна регистрация за изборите, подкрепена с ясно разписано коалиционно споразумение. Според мнозина Движението за права и свободи ще запази досегашната си местна електорална подкрепа, а може и да я разшири с привличане на гласове от ромския етнос. БСП отива към новия политически сезон с относително удовлетворение от избора на социалистката Мая Манолова за национален омбудсман и намерение да покаже, че е преодоляла практиката „да дава леви мигачи, а после да прави десни завои”. Сред всичките възможни развития, които новата политическа есен може да поднесе, няма такива, които да променят действащото от години статукво в страната. С това обаче гражданите и партньорите на България вече са свикнали.
В сряда в сутрешните часове, когато температурите ще бъдат малко под нулата, ще има условия за поледици. Минималните температури ще са между минус 4 и 1°, в София ще е около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще..
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..