Полицията в Македония проведе тези дни мащабна антитерористична операция в няколко града, при която задържа девет души, заподозрени във връзки с радикалната организация „Ислямска държава”. Повечето от арестуваните скоро са се върнали от Сирия, издирват се още трийсетина души, а за 20 се знае, че и в момента продължават да се бият срещу сирийския режим. Неотдавна при подобна антитерористична акция македонската полиция даде жертви, а честотата, с която тези акции се случват в западната съседка предизвиква основателни опасения сред българите. Не само защото и в България се случват, макар не толкова мащабни и решителни, операции срещу радикален ислям. И в Македония, и в България, обект на полицейския интерес и действия са елементи, от които официалните ръководства на мюсюлманите се разграничават, но това разграничаване не пречи тези елементи да следват указания на имами в джамии на традиционния ислям. Сега властите в Скопие имат подозрения, че в скопската джамия Тутунсуз и в някои частни къщи са се провеждали дори военни обучения. Всички арестувани при акцията в Скопие са македонски граждани, а при действащия между двете държави безвизов режим за тяхно проникване в България не би имало формална пречка. Прави впечатление, че действията на македонските власти са много по-енергични, отколкото тези на българските. Вероятно не само защото в западната съседка има доказано наличие на джихадисти, участвали в бойни действия в Сирия, но и защото в Македония подобни действия са инкриминирани по закон и подлежат на санкции със затвор. Наистина джихадисти, участвали в бойни действия на Ислямска държава, засега в България няма открити, но неотдавна бе заловен симпатизант на тази терористична организация, участвал в свързана с нея международна хакерска група. Сигурно разкриването на бойци и на българска територия е само въпрос на време. Вероятно това е имал предвид българският политик Красимир Каракачанов – съпредседател на парламентарно представения Патриотичeн фронт и лидер на ВМРО, когато заяви, че ставащото в Македония крие заплахи и за България. „Ислямска държава” вече може и да е проникнала на нейна територия, а че България е лесна плячка за терористични атаки го показа още атентатът в Бургас преди няколко години.
Йеменските хути от групировката "Ансар Аллах" освободиха екипажа на кораба Galaxy Leader, похитен в края на 2023 година в Червено море, предаде БНТ. Капитанът и старши помощник капитанът са граждани на България. Освен двамата българи, в екипажа..
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..
Капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов се завърнаха в България след 430 дни в плен на йеменските хути . Плавателният съд..