Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художничката Велина Иванова: Съдбата сякаш сама ме избра

БНР Новини

СнимкаРодени от красотата на мига, наситени с емоциите на радост и наслада от срещата с природата и преклонение пред нейната стихия, носталгия по отминали столетия, тъга, породена от човешкото отчуждение в големия град, чувствителност към изказа на човешката душа, извираща от дълбините на погледа. Такива са картините на художничката Велина Иванова, родом от България, която от дълги години живее и работи в Испания. Кога и как младата жена разбира, че иска да стане художничка?

Съдбата сякаш сама ме избра. Родителите ми разказват, че от малка съм хванала четката. Първия си автопортрет нарисувах, когато бях на 4 години и още не умеех да пиша. Оттогава постоянно рисувах в ателието на баща ми, който е ландшафтен архитект. Той е човекът, който ми даде първия тласък към изкуството. После завърших училището за изобразително изкуство в Троян, а след това и Великотърновския университет „Св. Кв. Кирил и Методий“. Важно място в развитието ми като творец играят моите учители – художниците Мотко Бумов и Георги Стойков, от които най-много научих още преди да вляза в университета.




Снимка

СнимкаСлед спечелена стипендия на 22-годишна възраст Велина заминава за Испания, където продължава обучението си в известното художествено училище в Чинчон. Оттам се завърта колелото на нейната творческа кариера – изложби, конкурси, награди… Благотворно е влиянието на двете култури върху развитието на художничката. В родината си усвоява живописната техника „Ала прима” (бързо рисуване, при което не се изчаква до пълното изсъхване на боите). В Испания усвоява тънкостите на веладурата (техника, която се състои в нанасянето на полупрозрачни слоеве върху основния живописен слой). В известен период от творчеството си създава творби в стил реализъм, граничещ с абстрактното изкуство и сюрреализма. Работи с маслени бои, акварел, туш и перо.

Обикновено художниците се съсредоточават само върху една техника. Аз обаче развих умения в четири вида техники и продължавам да работя върху тях. Това е много важно за мен. Смятам, че те взаимно се обогатяват и дават по-голям тласък в развитието ми – споделя художничката.

Природни и градски пейзажи, портрети на хора и животни, концептуална живопис – безкрайно широк е диапазонът на творбите на Велина. Какво я вдъхновява, за да рисува?

Вдъхновява ме красотата, прекрасното, всичко, което има излъчване – обяснява Велина. – Портретите са много важен жанр за мен, тъй като те предават излъчването на човешката душа. Тя е пропита в очите, в погледа, в цялото изображение с комбинацията от цветове и нюанси, в композицията.

СнимкаСред портретите откриваме и образа на испанския крал Хуан Карлос I.

СнимкаОще първата година, след като спечелих стипендията, се запознах с един човек, който абсолютно алтруистично през всичките тези години се грижи за моята кариера в Испания. Казва се Хосе Гонсалес Ониева. Благодарение на него осъществих контакт с испанския крал Хуан Карлос I и изпълних три поръчки за него – разказва младата жена. – На една от картините кралят е в своя кабинет, на другата – с униформа, третата е на любимото куче на краля.

Сред концептуалните картини на Велина особено силно ни привлича една, наречена „Исус на нашия път”. В края на интервюто не устоявам на изкушението да попитам художничката за повече подробности около създаването на тази картина:

Тя носи в себе си дълбока идея. Рисувана е през 2005 г. Идеята за създаването й се роди в Толедо, докато вървях по една наклонена улица, която много ми хареса. И докато правех снимка в перспектива, се изля вода – във формата на Исус Христос, разпънат на кръста. След това по снимките, които бях направила, нарисувах картината. Идеята й е много ясна: Исус Христос е на нашия път и ние вървим по него, независимо от това, дали го искаме или не, дали имаме познания в тази област или сме незнаещи – сподели Велина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05
Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15