Ив Моро живее близо до Монреал. Още в младежките си години той е пленен от българската народна музика. Сред музикалните среди е известен като един от най-активните колекционери на българска народна музика. Но какво го кара вече 49 години да се завръща в България?
За мен е изключително удоволствие да съм тук, в студиото на БНР. Дали ще ми повярвате или не, но първото ми посещение точно тук, беше през далечната 1966 г., когато гостувах на Френската редакция на „Предавания за чужбина” на тогавашното „Радио София”. Бях на 17 години и слушах предаванията ви на къси вълни. Не можех да не бъда пленен от българската народна музика, която се лееше по вълните. Точно тя ме накара да дойда. Тук една по една вратите се отваряха за мен. Смея да кажа, че имах „привилегировани” контакти, които няколко години по-късно ми помогнаха да получа стипендия от правителството на България и да изучавам тънкостите на българските народни песни и танци. Те се превърнаха в моя професия. И до днес аз все още неуморно пътувам по света и запознавам хората с богатството на уникалните български традиции. Откъде идва тази привързаност, тази страст? Все още търся отговор. Да, бих искал да ви отговоря, че имам прадядо българин. Но, уви, не е така. Просто тези ритми, тези фигури, тази сила и енергия в българските танци е нещо удивително!.
Днес Ив Моро ръководи международни семинари за български народни танци извън пределите на Канада, продуцира и разпространява музикални албуми като колекцията „Отвъд мистерията” – една поредица от компактдискове с музика, записвана от него на магнетофон по българските села през далечния период от 1966 до 1974 година. По-късно следва договор с БНР, който му позволява разпространението на дисковете само в Северна Америка.
Според Ив Моро, всички любители на българската музика би трябвало да присъстват на това грандиозно събитие, което събира хиляди изпълнители и ценители на традициите на едно място. Впечатлен е от желанието на младите хора да съхранят фолклорното богатство. Ив Моро е носител на орден „Кирил и Методий”, а през 2009 г. е удостоен с почетен медал от Президента на Република България за своя 60-годишен юбилей. Попитахме го, с какви спомени и впечатления ще отпътува от България:
Това е една прекрасна страна с изключителна природа, благословена от боговете, с красиви планини, езера. Да не забравяме и Черно море, уникалната архитектура, богатото културно наследство. Щастлив съм, когато се завръщам тук с моето семейство. Винаги има още нещо за откриване…
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще има мъгли. През деня вятърът от северозапад ще се усили и още преди обяд видимостта на юг ще се..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос Топсидис, областен управител на гръцката област Източна Македония и Тракия, предаде БТА. Той посети..
Празничният период в края на 2024г. е над 10 дни – от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания, каза пред БНР проф. д-р Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма. Много..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..