Всичко започна, знаем, на 1 август, когато влезе в сила решението на Комисията за енергийно и водно регулиране за въвеждане на такса „задължение към обществото“, която вдигна цената на електроенергията за фирмите. Това, че благодарение на тази такса приходите на затъналата в дългове НЕК се увеличиха два и половина пъти бизнесът не го заинтересува и той се вдигна на протест, искайки си старите цени отпреди 1 август.
Четирите работодателски организации у нас се жалваха на Европейската комисия заради неправомерна държавна помощ при изкупуване от същото държавно дружество НЕК на електрическа енергия, произведена от две частни компании – американските "Ей И Ес-3С Марица Изток 1" ЕООД и „Контур Глобал Марица изток 3" АД. В жалбата се посочва, че гореизложените проблеми са установени и от български държавни органи: Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за енергийно и водно регулиране. Работодателите се обърнаха и към всички парламентарни групи в 43-то Народно събрание с искане за спешни срещи във връзка с проблемите в сектор „Енергетика". Ако ли не – протести на 30 септември.
И ето ти чудо! През тази седмица се състояха поредица срещи на бизнеса с изпълнителната (начело с премиера Борисов) власт и законодателната в лицето на всички парламентарни групи. На тези срещи работодателите отвоюваха немалко неща, макар и под формата на ангажимент за бъдещи действия. Така например е постигната договореност Пътната карта за реформи в енергетиката, за която бизнесът настоява, да се превърне в спешен проект и веднага по нея да започне да функционира работна група, оглавена от вицепремиера Томислав Дончев. Групата ще подготви мерките за реформа в българската енергетика и ще заложи ясни срокове, в които те ще трябва да бъдат изпълнени. Предвижда се още включване на работодателите в бордовете на държавните енергийни фирми, в които те ще работят без заплащане. Прие се идеята за мораториум върху преференциите за изкупуване и продажба на ток, прекратяване на договорите за изкупуване, сключени с фирми, които произвеждат ток на преференциални цени, ако бъдат хванати в нарушения, както и създаване на публичен и регистър на всички производители на преференциален ток.
Само по една точка удари на камък бизнесът – исканата оставка на шефа на КЕВР Иван Иванов. А той е известен като отличен експерт и човек честен, неподдаващ се на лобистки натиск. Това е малка гаранция, че след тази енергийна прегръдка между бизнеса и политиката, ще има някой, който да следи за евентуални конфликти на интереси. Защото интереси в този бранш дал Господ!
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата столица на България, а чужденците се удивляват на архитектурата, съхранения дух и забележителните..
В понеделник на много места в Северна и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана – и сняг. Над югозападните райони ще бъде предимно слънчево, но в следобедните часове облачността ще се увеличава. Минималните температури в Южна България ще..
Столичният кмет Васил Терзиев се срещна с представители на СДВР, за да получи уверение, че ще бъде осигурен общественият ред на 11 ноември, когато се открива 51-вото Народно събрание. В понеделник в столицата близо до сградите на властта ще се..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на българските училища "Кирил и..
Атина ще модернизира гръцката армия до 2030 г. Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи пред партиите в парламента плана..
В събота, минималните температури ще са между 2° и 3°, в София – около минус 2°. През деня ще е предимно слънчево. Преди обяд, на места в котловините и..