На извънредната среща на лидерите от ЕС по бежанската криза късно в сряда премиерът Бойко Борисов се изгуби в превода, вследствие на което му приписаха предложение България да е една от т.нар. „горещи точки” за бежанци по външните граници на съюза. За пояснение, „горещите точки” са приемни центровете, които засега ще бъдат открити в Италия и Гърция и в които европейски експерти ще регистрират мигрантите и ще преценяват дали да получат бежански статут или да им бъде отказан и в коя европейска страна да бъдат изпратени. Интерпретацията на думите на Борисов дойде след изказване на германския канцлер Ангела Меркел по този въпрос. Ето и самото изказване, дума по дума:
Днес не говорихме за разпределението на 120 000 бежанци, а за това, че каквото и да е решението по разпределението, по което ЕК направи нови предложения, то може да бъде осъществено само ако имаме съответните изходни точки, така наречените Hot Spots. Става въпрос за Hot Spots в Гърция и Италия. България обърна внимание на факта, че има външна граница с Турция, че е подложена на силен натиск заради бежанския поток. Ние бяхме открити. Щом България иска да изгради такъв Hot Spot, макар и да не е в Шенген, тя ще получи същата подкрепа, същата помощ от страна на европейските институции и агенции, каквито ще получат Италия и Гърция. Но не беше така, че ние сме искали да наложим нещо на България, а България сама каза „ние имаме проблем и защо не и ние” и това е разбираемо.
Часове по-късно Борисов поясни, че всъщност е казал само, че България и сега е гореща точка и затова са страховете на българите, че тази вълна, това цунами, което се движи през Средиземно море, когато всички затварят границите, ще дойде на нашата граница. Той обясни, че позицията му е била формирана от писмо на турския му колега Ахмет Давутоглу, в което се казва, че има милиони бежанци в Турция и още 7 млн. потенциални емигранти от Сирия. Това писмо формира и моята позиция на Европейския съвет. Фокусът бе изцяло върху Италия и Гърция, но аз извадих картата на България и казах, че ще говорим за география. Нашата сухопътна граница с Турция не е по-малка, ЕС трябва да отчита това, че ние защитаваме Шенгенското пространство, в което не сме. Трябва ли да влязат и в България 300 000 бежанци, за да свикам извънредна среща и за България?, попита Борисов. Той представи и тезата, че Европейският съюз върви след събитията и че милиардите, които се планират за справяне с бежанската криза трябва да се насочат към създаване на зони за сигурност за бежанците извън границите на съюза, в близост до родните им места.
В крайна сметка и от Европейската комисия потвърдиха, че от страна на България не е имало искане за създаване на приемни центрове, т.е на „горещи точки” за бежанци на територията на страната. Но повдигнатите от премиера Борисов въпроси все пак чакат отговор.
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили трайна следа след себе си. Освен автентични родословни дървета и родови истории на фамилии от..
В четвъртък , 14 ноември, ще бъде облачно и с повсеместни валежи от дъжд, по-значителни по количество в Западна и Централна Северна България. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад. Минималните температури ще са между 1° и 6°, а..
В София започват международните специализирани изложения Месомания, Пътят на млякото, Булпек, Интерфуд & Дринк и Wine & Spirits show. От 13 до 16 ноември в Интер Експо център, над 330 производители, дистрибутори, търговци от България и..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св...
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Атина ще модернизира гръцката армия до 2030 г. Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи пред партиите в парламента плана..