Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30% сива икономика в България

Снимка: архив

Делът на сивата икономика в България е над 30 процента. Това беше обявено на дискусия в София. По време на форума представители на бизнеса и синдикатите обсъдиха мерки за намаляване на нелегалния бизнес. Министърът на финансите Владислав Горанов коментира, че сивата икономика ерозира демокрацията и правовия ред в държавата:

И дали когато се генерират потоци в сивата икономика, те не дават възможност и дали това не е причината за високото ниво на корупция, с която искаме всички да се борим, която развращава политическата система, за купуването на гласове и за опита да се подменят - колкото и тривиално да звучи, правилата на играта от хора, които смятат, че могат да живеят в паралелна, успоредна на закона реалност.

Според председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците Кирил Домусчиев, синдикатите, бизнесът и държавните институции трябва заедно да предприемат действия срещу незаконния дял от икономиката:

Заедно се надявам, че ще успееме да прокараме всякакви поправки, които биха изсветлили бизнеса в дадения отрасъл и биха дали една по-сериозна подкрепа.

Около 300 по-значими мерки са предприети през последните 10 години за справяне със сивата икономика, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров:

Ако няма как да генерира бизнеса "сиви обороти", очевидно е, че "сивите плащания" ще намалеят, независимо дали става дума за разплащане с доставчици, дали към работници, дали към когото и да било.

Процедурите за обществените поръчки също са един от източниците за сива икономика, посочи Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Сдружението на общините:

Ние също страдаме от сивия бизнес, особено пак при обществените поръчки. Само през последните два месеца три общини изпищяха, че явили се изпълнители, взели авансите, изчезнали и ги няма никакви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!