Според последните данни на българската централна банка за първите осем месеца на годината, чуждите инвестиции в страната са били по-малко с 12% от същия период на предходната година, когато общо достигнаха 1.3 млрд. евро. Резултат, който е много далеч от средствата, влагани в България в края на първото десетилетие на века, когато имаше постижения от по 8-9 млрд. евро годишно, които обаче се изпариха със спукването на балона на недвижимите имоти в страната.
Сега вече е друго и чуждите вложения се ръководят в много по-голяма степен от реалните и потенциални възможности на българския пазар. Официалните данни сочат, че до края на август в България са дошли от чужбина свежи капитали на стойност малко над 900 млн. евро главно от Холандия, Франция и Австрия.
Очакванията на българската Агенция за инвестиции обаче си остават оптимистични и се предвижда годишен ръст от около 5% в сравнение с миналата година. Този оптимизъм в немалка степен се споделя и от икономическите наблюдатели, и от самите потенциални инвеститори. Да припомним само, че вече в различна фаза на реализация са няколко огромни за мащабите на страната инвестиционни проекта – досега през годината бяха вложени внушителни суми в различни ИТ български фирми, вълната от аутсорсинг и кол центрове на големи международни компании не спира и даже вече има недостиг на работна ръка, телекомуникационният сектор беше раздвижен от една огромна сделка, напредва реализацията на значителен френски туристически проект в планината Рила, няколко големи китайски инвеститори решиха от тук да навлизат в Европа. Не секва и чуждестранният интерес към отварянето на нови заводи за автомобилни части и възли. Интернет търговията, която се радва на растящо внимание и популярност сред българските потребители, също получи немалко чужди капитали.
На проведена през седмицата международна инвестиционна конференция стана ясно, че интересът към страната и региона се завръща в деловите кръгове. Това едва ли се дължи на някакъв впечатляващ ръст на българския пазар, а по-скоро на политическата и макроикономическа стабилност, преди всичко на подобрените условия за бизнес. Ненапразно страната ни получава изключително добро място по отношение на защитата на инвеститорите – 14-та позиция в света в авторитетната класация Doing Business 2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency.
Младежкият център “Захари Стоянов” в Добрич организира фолклорна среща на общностите по повод Международния ден на толерантността. Целта на събитието, което ще се проведе от днес до 17 ноември т.г., е да образова и вдъхнови участниците да..
В петък, 15 ноември, с усилване на вятъра от северозапад, облачността ще започне да се разкъсва и намалява, след обяд в северозападните райони до предимно слънчево време. Облачно, на отделни места със слаби превалявания от дъжд, ще се задържи..
Страната ни ще получи догодина първите осем самолета F-16 Block 70 от договорените общо шестнайсет, съобщи в Долна Митрополия служебният военен министър Атанас Запрянов. Първите две летателни машини ще пристигнат в края на март, а до края на..
В неделя над повечето райони ще преобладава слънчево време. Ще бъде почти тихо. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около..
В най-голямото старозагорско село Хрищени за 18-и път днес посрещнат традиционния есенен “Празник на райската ябълка” . Екзотичната сладост вирее в..
Единственият медицински хеликоптер у нас не се използва в спасителни операции заради изтекло разрешително за летене без монтиран CVFDR или т.нар. черна..