Докато се очаква развръзката около протестите на полицаите срещу намеренията в Бюджет 2016 да бъдат орязани някои финансови и материални привилегии на служителите в МВР, изглежда, че изпълнителната власт върви към откриване и на втори фронт – срещу привилегиите и в съдебната система. На бойното поле излезе правосъдният министър Христо Иванов, който преди два дни призова Висшия съдебен съвет да започне преосмисляне на социалните бонуси в съдебната система, сред които при пенсиониране, също като в МВР, се полага обезщетение от 20 месечни заплати. Иванов изтъкна аргумента, че тези бонуси за съжаление не са свързани с качеството на работата, а поощряват само прослуженото време. Този модел отдавна е изживял времето си, заключи правосъдният министър.
Реакциите не закъсняха. Председателят на Върховния административен съд Георги Колев заяви категорично, че обезщетението от 20 месечни заплати в съдебната система трябва да остане. Аргументът му не е за пренебрегване: има голяма разлика в числения състав на полицията и съдебната власт. Съюзът на съдиите пък беше по-рязък. В неговата позиция се казва, че предложенията за орязване на бонусите „сочат пълна липса на стратегическо мислене и държавническа отговорност”.
За да открие два фронта в невралгични сектори на държавата, вероятно изпълнителната власт има скрити оръжия. Протестиращите полицаи са уязвими по две причини. Първо защото брутално приложиха първосигнални форми на протест, блокирайки без предупреждение възлови кръстовища в големите градове, и по този начин настроиха срещу себе си по-голяма част от обществото. И второ, като пазители на реда в силово министерство, въпреки че са девоенизирани, те са подчинени на строго централизирана структура и изпълняват заповеди. А който не изпълнява заповеди, подлежи на дисциплинарни наказания, включително и уволнение, без да се полага лелеяното обезщетение от 20 месечни заплати. Не звучи правдоподобно твърдението на синдикални лидери, че ако финансовите бонуси не останат, ще има масови напускания в системата на МВР. Добре, да приемем, че ще стане така, но къде ще отидат напусналите? Да не би в частния охранителен сектор да раздават такива тлъсти пачки като в МВР? Според наблюдатели, след първоначалната уплаха и стъписване, изпълнителната власт ще се справи с протеста в МВР.
По друг начин стоят нещата в съдебната система, която е независима. В нея не се изпълняват заповеди. Магистратите, поради естеството на професията им и степента на образование, никога няма да пристъпят към първосигнални форми на протест. И няма да дадат повод да бъдат атакувани. Ето защо правосъдният министър пипа внимателно, с велурени ръкавици. Формулата му е йезуитска. Позитивно е за мен, че във ВСС дискусията относно целия пакет от стимули и мерки за ефективност тече. В рамките на предстоящата година ще можем да проведем тази дискусия, заключи министър Иванов. А до края на 2016-та – я камилата, я камиларя!
Единственият медицински хеликоптер у нас не се използва в спасителни операции заради изтекло разрешително за летене без монтиран CVFDR или т.нар. черна кутия, съобщи бТВ. Последната операция на въздушната линейка е била преди пет дни, когато с нея е..
Формирование от състава на Съвместното командване на специалните сили на Българската армия участва в многонационалното учение на силите за специални операции на балканските държави Wise Wolf-24, провело се на територията на Република Северна..
От 16 ноември всички граждани на Стара Загора – от невръстните до тези на достолепна възраст, ще могат да изпратят писмо до Дядо Коледа. Във фоайето на Държавния куклен театър в града е поставена пощенска кутия , в която ще се събират посланията..
В Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“ в София тази вечер от 18:00 ч. ще бъде представена книгата „Десет велики българолюбци“ на..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от..
През нощта ще бъде ясно и почти тихо и след полунощ на места около водните басейни и в низините ще започнат да се образуват мъгли или ниска облачност...