В последния си доклад за състоянието на Енергийния съюз в Европа, Брюксел обвини във всички грехове българската енергетика, установи плачевното й състояние и на следващия ден обеща да помогне да се оправят нещата.
Че българският енергиен сектор страда от дълги години от тежки проблеми, които вече достигат заплашителни размери и може да предизвикат катастрофална експлозия в този ключов сектор, не е тайна нито за българските политици, нито за експертите, нито за обективните международни наблюдатели. Частното производство на електричество е до такава степен нерентабилно и носещо загуби, въпреки щедрите държавни субсидии за зелена енергия, че държавната шапка Български енергиен холдинг и дъщерното му дружество Национална електрическа компания, са на практика фалирали и никой не знае кога ще могат да си върнат огромните дългове. Доставките на газ и снабдяването с въглеродни горива са почти изцяло в ръцете и на волята на Русия, същото важи и за атомната енергетика. Въпреки че в България са регистрирани едни от най-ниските в Европа цени на електроенергията, повечето българи са на ръба на енергийната бедност и изпитват огромни затруднения да си плащат домакинските месечни фактури за ток.
След като всичко това и още много други верни и нелицеприятни неща най-после бяха открити и посочени от Еврокомисията през миналата седмица, Брюксел очевидно реши, че така повече не може и че трябва да се помогне с нещо на тази ключова на Балканите страна, която на всичкото отгоре е и член на Евросъюза. И включи в списъка си с енергийни приоритети няколко проекта, засягащи пряко България и повечето компоненти на нейния енергиен сектор. Газовата зависимост от Русия ще се преодолява с пари от еврофондовете, предназначени за проточилото се десетилетия иначе елементарно строителство на връзки с газовите системи на съседните страни. Също в тази посока ще бъдат и опитите да се излезе от трагичното състояние на електронергетиката. Колко и кога точно Брюксел ще отпусне пари на България, още не се знае, но едно е ясно: вече официално се признава, че страната сама не може да се измъкне от тресавището и че е жизнено необходим спасителен пояс. Това е точка в плюс на иначе много критикуваните брюкселски бюрократи и свидетелство, че въпреки безбройните си приказки и големи амбиции, българските власти са безсилни.
В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се издирват малко познати факти за достойни..
Президентът Румен Радев откри форума "Бъдещето на конкурентоспособността при нетна нула" в българския павилион на конференцията за климата на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан. Панелът, посветен на конкурентоспособността на икономиките в условия на..
В неделя над повечето райони ще преобладава слънчево време. Ще бъде почти тихо. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около..
Единственият медицински хеликоптер у нас не се използва в спасителни операции заради изтекло разрешително за летене без монтиран CVFDR или т.нар. черна..
Спортисти със Синдром на Даун днес влизат в ролята на инструктори в голям Зумба фестивал в София, за да мотивират децата с увреждания да спортуват и да..