София бе домакин на Петата конференция на министрите на труда и заетостта по линия на Евро-Азиатския диалог за устойчиво социално развитие. Министри от 40 държави представиха своите виждания за сътрудничество, за да гарантират достоен труд и социална защита на работещите.
Сред гостите на форума бяха делегации на най-развитите икономически държави в света като Китай, Япония, Австралия и Германия. Председател на форума бе вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. По думите му в декларацията на страните – участнички в Евро-Азиатския диалог, се предвиждат редица мерки от общ интерес за икономическото развитие. И още за българския принос в диалога за утвърждаване на справедливи условия на труд от министър Ивайло Калфин:
Лично моето послание към министрите от Европа и Азия е, че колкото повече добри практики обменяме, толкова по-добър ефект ще имат те върху пазара на труда. Днес предизвикателство пред икономиката на всяка държава е работническата мобилност. Много често младите хора се местят от едно място на друго, сменят си работата и ние сме длъжни да създаваме условия на труд, които са съотносими, независимо от държавата. Една от темите е свързана с производството на стоки, независимо какви, които пътуват през различни страни и е много важно да се спазват стандартите. Да не се използва детски труд, да няма насилие над трудещите се, да се изплащат справедливи заплати и да се спазва принципът на достоен труд. Българският принос към спазването на тези стандарти са работата по програмите за младежка заетост, подобряването на условията на труд и много добрият диалог, който има между социалните партньори и правителството.
Специално внимание бе отделено на младежката безработица. Отчетена бе негативната тенденция за намаляване броя на младите хора в страните от ЕС и същевременно растящата безработица в групата 18 до 30 години.
Мерките за насърчаване на младежка заетост са част от по-широка регионална и икономическа политика, затова трябва да бъдат придружени с единодушни решения, взети на по-високо ниво, каквато е нашата конференция по линия на Евро-Азиатския диалог – смята Мариане Тейсен – еврокомисар по заетостта и модератор на дискусиите между министрите в София. Подкрепата ни трябва да е по линия на младежите, обществото и икономиката. Все още хората са засегнати в голяма степен от безработицата, наемането на квалифицирани кадри за труд, изискващ по-ниска компетентност и квалификация, а също и сивата икономика. Тези проблеми съществуват в Европа и в Азия. За да постигнем целите си, трябва да продължим да стимулираме инвестициите и растежа на икономиката и да изградим среда, способна да създава нови работни места. Имаме нужда от активна политика по отношение на легалния трудов пазар, насочена към работната сила. Трябва да насочим усилия към улесняването на връзката между училището и образованието след това, допълнителната квалификация и трудовия процес. Нужно е да подобрим бизнес средата, за да провокираме стремеж към по-добра квалификация на работещите, да изградим респект към знанието и професионалното усъвършенстване през целия живот. Към тези усилия трябва да включим работниците и работодателите едновременно. Нужно е да стимулираме младежкото предприемачество и самонаемането. Но трябва да обърнем специално внимание на рисковите и уязвимите групи, които остават встрани от пазара на труда, включително мигрантите.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храма “Св. Неделя” в София. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На 16 февруари 2024 г...
Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев от Природонаучния музей в Пловдив работят по проект за транспортиране на живи риби от Южния полярен кръг до България. Целта е да се създаде антарктически аквариум в Пловдив, където посетителите – от ученици до..
Ще бъде приложена процедурата за изваждането на военните разходи от индекса за изчисляване на инфлацията, заяви в Мюнхен министърът на отбраната Атанас Запрянов, предава БТА. На конференцията по сигурността министърът обясни, че това е позиция, която..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..