В програмата на „Новогодишния музикален фестивал“ в НДК предстоят два концерта на млади солисти и композитори. Проектът носи името Международен културен мост – „София среща Люксембург“. Организира се от люксембургската асоциация „Artistes en herbe” („Подрастващи артисти“), с президент Албена Врачанска. Асоциацията организира и едноименния конкурс, а сред членовете на журито е и проф. д-р Борислава Танева – преподавател в НМА „Панчо Владигеров”.
Повече за възникването на проекта разказва проф.д-р Борислава Танева:
Ще започна от далечната 2010 година. Често ми се налага да пиша детска музика за малки пианисти, поради факта, че освен специалност пиано преподавам и педагогическа практика в НМА. Малко преди 2010-та издадох един сборник с такива пиеси, изпратих го на уникалния по рода си конкурс по композиция с детска тематика в Люксембург. Произведенията спечелиха Гран При, това беше и първият ми досег с тази държава. По единодушно решение на журито в следващото издание ме поканиха да се присъединя към тях. Състезанието е със специално внимание към детската и образователна страна на музиката. Категориите, в които композиторите се надпреварват са две, те не се конкурират една с друга. Първата е „Деца пишат за деца”, а втората – „Възрастни пишат за деца”. Композициите на най-малките са много трогателни и впечатляващи. Възможността, която им се дава – да напишат музика – е наистина прекрасна. Това е и една от моите лични и професионални каузи - най-малките и младите трябва да се стимулират в създаването на изкуство. Желанието ми да намеря реална публика и сцена за материализирането на тези произведения пред публика се появи спонтанно. С помощта на асоциацията „Artistes en herbe” и нейния президент Албена Врачанска решихме да осъществим тази идея в България. За мое голямо удоволствие организаторите на „Новогодишния музикален фестивал” приеха идеята. Той е с участието на филхармония „Пионер” и деца солисти от двете страни. Матинето в събота ще представи наградените творби на уникалния конкурс по композиции за детска музика. Познавам повечето от децата, които ще вземат участие в концертите, тъй като съм правила няколко майсторски класа в Люксембург – продължава проф. Танева. Те са на възраст от 10 до 18 години. Има изпълнители от различни националности. Мога да откроя пианистката Зала Кравос, която идва вече няколко пъти в България. Ученичка е в Брюксел на Мари Жоао Пиреш, която е една от водещите имена в клавирното изкуство в момента. Тя ще свири II и III част на Концерт за пиано и оркестър Равел в Сол Мажор (G dur). Друг талантлив участник е Гаврил Лекуит. Той ще изпълни Концертна рапсодия за цигулка „Циганка”, отново от Равел. Участие ще вземе и Николай Димитров – един много успешен 14-годишен пианист от Русе. Той е носител на много престижни награди. В концерта в събота, който е с наградените композитори от конкурса в Люксембург, лично ще дойдат София Болонаки, която има I награда от 2010-а година. Ще бъде представена и Марта Гайтанджиева, с 3-та награда от 2015-та година. От секцията за възрастни също ще има няколко интересни представители.
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..