От учебната 2015/2016 година Богословският факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски” откри магистърска програма „Църква и медии”. Тя е оформена в най-добрите традиции на академичното сътрудничество между Богословския факултет и Факултета по журналистика и масови комуникации. Отговор на въпроса, какви са причините да бъде създадена програмата, потърсихме от доц. Александър Омарчевски, декан на Богословския факултет и ръководител на програмата. Ето какво ни разказа той:
Според доц. Омарчевски е важно Църквата да има свои медии, за да се чува гласът й в днешния плуралистичен и секуларен свят, за да благовести. Ако Църквата няма медии, вярващите граждани няма да бъдат равнопоставени в диалога на обществото по проблемите на днешния свят. Особено сега, когато предизвикателствата на тероризма показват, че с религията може да бъде злоупотребено. Младите българи, както и тези от средното поколение, не познават православната си вяра, не познават своите духовни корени, а това е много тревожно, смята нашият събеседник. Попитахме доц. Омарчевски на какво учи своите студенти.
Освен теоретичните знания, които предавам на студентите си, им казвам, че когато излязат оттук след обучението си трябва да са станали и по-добри хора. Човек първо трябва да намери доброто в себе си, да бъде хладнокръвен, обективен, да не се поддава на внушения и емоции. Дори да изгубиш рейтинг, трябва да останеш на страната на истината. Църковният журналист трябва да преценява фактите, преди да ги популяризира. В медийната среда в момента по отношение на църквата липсва трезвият анализ. Липсва и Евангелският морал, който журналистите трябва да усвоят.
Богословският факултет има много магистърски програми, чиято цел е да съдействат на богословите да намерят своята реализация на пазара на труда. На първо място е реализацията в Църквата, в нейните поделения – енориите и епархиите. Но не всички завършили специалността „Богословие” стават свещенослужители. Някои стават учители, социални работници, специалисти в областта на поклонническите пътувания и т.н. Скоро ще има и църковни журналисти…
Ето и пожеланието на доц. Александър Омарчевски към аудиторията на Радио България по повод предстоящите Коледни празници:
Раждането на нашия Спасител е голямата надежда за спасението на човешкия род. Пожелавам на вашите слушатели да пазят тази надежда и вярата в силата на Божието спасение, да се обичат, подкрепят, разбират, да съхраняват любовта и радостта помежду си като най-голям Божи дар на земята. И тъй като това е един много семеен празник, да помним, че семейството е най-малката Църква на земята. Когато тя е здрава, тогава и цялото ни общество ще бъде здраво.
В петък, 6 декември, сутринта в равнините и низините ще има намалена видимост. Дъжд ще превалява в Северна България, на места в югозападните райони и Горнотракийската низина. Ще духа слаб вятър, който вечерта ще стихне в много райони...
Държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента авторитетни личности със значими постижения в областта на културата, образованието и науката. Сред отличените са: Васил Василев - журналист и председател на Общобългарския..
Приходите от туризъм през зимния сезон ще нараснат с 30% спрямо 2019 г. и с 15% спрямо миналия основно заради инфлацията и повишеното ниво на туристическо предлагане, съобщи директорът на Института за анализи и прогнози на информационната среда в..
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос..
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..
В четвъртък , 12 декември, минималните температури в България ще са между минус 1 и 4°, в София – около 0°. Сутринта в низините на Южна България ще..