ЕС не престава да се занимава с бежанския проблем и на последното си заседание за 2015-а Европейският съвет разгледа план за евентуално нова структура за гранична охрана. В извънредни ситуации по външните граници на ЕС тази структура би могла да реагира със собствени ресурси и екипи, по свое усмотрение и без да се консултира със съответните държави. Идеята за обща гранична охрана се обсъжда вече над 15 години на високо равнище в ЕС, но без напредък заради възражения срещу преотстъпването на национални правомощия за охрана на границите. Сега обаче идеята е лансирана в безпрецедентна обстановка около бежанския натиск, при това по инициатива на големи държави като Германия и Франция, и има вероятност да се реализира след 6 месеца. Макар до реализацията да остава доста време, българската страна вече изрази някои предварителни виждания по въпроса.
Подкрепяйки идеята, премиерът Бойко Борисов коментира, че България се справя сама с миграционния натиск по границите си, но не е против, ако някои държави не успяват да го направят, други да им помогнат. България също не би била против бъдещата структура да е овластена да депортира нелегални мигранти. София и сега настоява, че немалка част от мигрантите, и особено напускалите родните си места по икономически причини, трябва да бъдат репатрирани. В Брюксел премиерът Борисов настоя, че тези, които търсят по-добър начин на живот, трябва да бъдат третирани като икономически мигранти и да търсят по друг начин прехраната си. Тезата си премиерът подкрепи и с аргумента, че всеки народ е длъжен да подреди страната си така, че да живее добре на своя територия и не може онова, което е изграждал години наред, да бъде ползвано от всеки, който поиска.
Същевременно обаче България е категорично против евентуално ограничаване на европейските фондове за държави, които приемат малко мигранти или се отказват да приемат такива. Аргументирайки това разбиране, Борисов подчерта, че София досега не е поставяла въпроса за стотиците милиони, които харчи за охраната на външните граници на ЕС и ги е охранявала с разбирането, че изпълнява свой дълг към всички останали. Впрочем, България и в момента е готова да приеме отредената й квота от над 1300 мигранти, но заинтересовани да се установят на нейна територия няма и не може да носи отговорност за това.
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината от рождението на „Краля на валса“. Балът, който е под патронажа на кметовете на София и Виена и..
В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя, 9 февруари е обявена 7 часова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75. Българските власти препоръчват на гражданите и..
Притежава ли всеки един от нас способността да влияе на обществените нагласи и да създава условия за едно по-щастливо, по-уверено и изпълнено с надежда общество, в което хората изразяват себе си по най-добрия начин? Според някои българи..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..