Ученето на уроци и подготовката за училище не е любимо занимание за много ученици, особено в гимназията, когато учебният материал се усложнява. Тогава най-често заради трудности в издръжката и липса на мотивация немалко младежи решават да напуснат училище, без да са се дипломирали. По данни на Националната статистика един на всеки осем българи напусна образователната система преждевременно. Сред тях е Зоя, млада жена от Русе. Когато била на 16 години, тя решила, че времето, прекарано в училище, е изгубено и решила да не го посещава повече. Не след дълго започнала работа в родния си град. По-късно обаче дошли неудачите. Липсата на диплома за средно образование ограничавала много възможностите й да си намери каквато и да е постоянна работа. След дълго лутане Зоя разбрала за предимствата и възможностите, които дава професията на шивач в Русе. Градът през последните години се наложи като център на шивашката промишленост в България. За да кандидатства за работа в този бранш, Зоя се нуждаела от валиден документ за завършено професионално образование. Единственият начин да придобие нужната квалификация бил да се върне обратно в училище. Така младата жена кандидатствала за задочна форма на обучение към русенската Професионална гимназия по облекло. Там срещнала много други жени като нея, които вярвали, че никога не е късно да продължиш обучението си, стига да има подходяща програма за възрастни. Всъщност, сред съучениците на Зоя били предимно жени между 25 и 30 години. Гимназията по облекло е единственото училище в русенския регион, което предоставя вечерна и индивидуална форма на обучение. Всяка година професията „шивач“ там усвояват около 100 младежи, за които е осигурена добра и съвременна материална база – изтъква директорът на училището Недка Иванова.
Нашите ученици получават диплома за средно образование и свидетелство за професионална квалификация. За съжаление, демографският срив засегна и този сектор. А преди около десет години имахме два пъти повече ученици. Броят на завършилите е крайно недостатъчен, за да задоволи нуждите от този тип работна ръка за Русе и региона. Ние работим много тясно с работодателските организации и браншовия съюз на конфекционерите, затова на курсистите е лесно да намерят работа още преди дипломирането си. Проблемите са свързани с миграцията на хората – добавя Недка Иванова.
„Училище за възрастни” има и в гр. Хасково. Там най-търсената специалност е „Горско и ловно стопанство”. Постъпват хора, които вече имат документ за завършено образование, но искат да получат документ за квалификация.Без сертификат, според новите нормативни изисквания, те нямат право да работят в горското стопанство и в сектора дърводобив.
Въпреки зрялата си възраст, Димитър Данаилов от гр. Минерални бани неотдавна е завършил курс от 18 месеца към хасковската Гимназия за дърводобив и строителство. От години Димитър се занимава с маркиране на дървета и прочистване на просеки в гората. Нормативните изисквания за придобиване на нови знания от тези, които работят в гората, върнали този човек в училище.
Тези знания ги ползвам постоянно във всеки етап от ежедневната ми работа, за всичко ми помогна образованието. Запазих контакт и с двама от преподавателите. Те са инженери-лесовъди, доайени в Хасковска област. Когато ми е необходима помощ, се чуваме и те помагат. В горите условията са сурови, обикаля се пеша из района. Много е важно желанието да работиш и се развиваш в професията.Иначе курсът е като връщане в училище. По време на обучението имаш учебници, четеш, учиш и се явяваш на държавен изпит. На мен ми беше по-лесно, защото имах дългогодишна практика, но се изисква и много четене. Без тази диплома не можеш да влезеш в гората и да сечеш дърветата. Това е отговорна дейност, заявява Димитър Данаилов.
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с Бога, чрез тайнството "кръщение". И още – през декември 2024 година Google обяви най-търсените думи и..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...