Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И при холандското председателство на ЕС съдебната система у нас ще е под лупа

Снимка: архив

От 1 януари Холандия пое председателството на Европейския съюз. По този повод през седмицата се проведе дискусия, организирана от посланика на кралството у нас Томас ван Оорсхот. На тази дискусия стана ясно, че Механизмът за сътрудничество и проверка ще продължи, докато България изпълни всички изисквания. „Следващият доклад ще бъде в края на януари, по-точно 27 януари. Трябва да видим какъв ще е той. В него ще бъдат отразени всички развития от последната година“, заяви Негово превъзходителство по време на дискусията и припомни, че от осем години, два пъти в годината Европейската комисия публикува доклад за напредъка на България и това, по думите му, дава добри резултати. Томас ван Оорсхот припомни още, че преди време британският посланик у нас Ема Топкинс заяви, че в предстоящия доклад Европейската комисия ще има критики, свързани с борбата с корупцията по високите етажи на властта. „Комисията внимателно ще наблюдава дали ще бъде гласуван и в какви срокове антикорупционният закон, станал известен като закона на Меглена Кунева", заяви още дипломатът, който, припомняме пък ние, подкрепи протеста на съдиите заради половинчатата съдебна реформа и изрази съжаление за оставката на съдебния министър Христо Иванов по същия повод.

Знайно е, че Холандия е против влизането на България в Шенген. По темата посланик ван Оорсхот заяви, че системата е „важно постижение за Европейския съюз”, но в момента е под атака. По думите му част от проблемите идват от по-слабия контрол по външните граници на Европейския съюз. Но: „Цел за всички е България да влезе в шенгенското пространство. Всички ще имаме полза от това. Но някои членки правят връзка на членството с върховенството на закона. Защото между двете има връзка. Трябва да има работеща съдебна система", смята дипломатът. А като имаме предвид, че Холандия, в лицето на нейния премиер Марк Рюте, настоява за значително намаляване на броя на мигрантите, които достигат до Европа, става ясно, какво означава това за България като външна граница – хем извън Шенген, хем щит срещу мигрантите, макар и с нереформирана съдебна система. За системата си има доклад.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Плевен се включва в популярен фестивал на античното наследство

Фестивалът на античното наследство "Орел на Дунава" ще осъществи най-амбициозното си издание досега - "Легионите на Мизия", от 13 до 15 юни в три антични крепости на територията на Област Плевен. Това са крепостта "Сторгозия", древноримският град Улпия..

публикувано на 26.05.25 в 09:10
Главния секректар на Асоциацията на българските банки доц. Джеймс Йоловски

Въвеждането на еврото няма да оскъпи банковите услуги, лихвити може да спаднат минимално

Парите в брой в България са над 30 млрд. лева. Асоциацията на българските банки призовава гражданите да ги внесат преди въвеждането на еврото, обясни пред БНР главният секретар на сдружението Джеймс Йоловски. През юни се очакват положителни..

публикувано на 26.05.25 в 09:09

Клисурският манастир и Вършец посрещнаха участниците в 20-ата Световна среща на българските медии

С молебен за здраве, отслужен от видинския митрополит Пахомий, започна вторият ден от 20-ата Световна среща на българските мудии, организирана от Българската телеграфна агенция.  Участниците посетиха музея и иконописната зала на Клисурския манастир..

обновено на 25.05.25 в 20:29