Всички деца, жертви на насилие, трябва да бъдат разпитвани в специални детски стаи, вместо в полицията и съдебната зала. „Синята стая“ е помещение, разделено от венецианско огледало. В едната част, където се провежда разпитът с помощта на обучен за целта специалист, интериорът е подходящ за дете. Във втората са съдията, прокурорът, обвиняемият и неговият защитник. Направеният видеозапис има доказателствена сила в съдебния процес. Това изисква европейска директива 2012/29 .
Към момента в страната има 14 готови „сини стаи“, които се използват от съда, прокуратура, полицейските разследващи органи, социални работници“, каза зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева. Трябва да призная, че тяхното използване не е пълноценно.
Тя е приела транспонирането на Директивата и изработването на Закон за детското правосъдие като свой морален ангажимент. Ние сме предвидили в измененията на НПК, които в момента подготвяме в Министерството на правосъдието(МП), изграждането на още такива „сини стаи“, споделя Вергиния Мичева и си спомня, че като съдия първа инстанция е разпитвала едно 12-годишно дете, което на три годинки е било обект на насилие. Представяте ли си какво е преживяло това дете, докато стигне до моята съдебна зала! До 2-3 месеца ще бъдат готови още пет, които се изграждат благодарение на Българо-швейцарската програма за сътрудничество и развитие, която се осъществява към МП. Идеята е те да бъдат поне 28, колкото са по-големите съдебни райони. Изграждането им ще бъде поето от МП.
Искам да добавя, че директива 2012/29 се отнася както за децата, жертви от престъпление, така и за жертвите от престъпления, които вече са пълнолетни, споделя Вергиния Мичева. В нашия НПК ние транспонираме от директивата много права на жертвите – тяхното право на компенсация, осигурява се специална архитектурна среда в съдебните зали, която ограничава срещата на жертвата и извършителя. Според директивата, задължително е да се въведе възстановителното правосъдие. Това е новост за нашето наказателно производство, въпреки че имаме елементи, които и сега дават възможност да се постигне ефектът на възстановителното правосъдие. Медиацията в наказателното производство е изключително важна. Това ще залегне в текстовете на измененията на НК като изпълнение на директивата .За нас е наложително да обучим медиатори, които да работят в наказателното производство. Тази година за това ще ни помогне Българо-швейцарската програма за сътрудничество и развитие, която реализира нашето министерство.
Директива 2012/29 влезе в сила на 16 ноември 2015 г., но все още законодателните промени не са приети от парламента.
Тази директива в началото ми изглеждаше лесна за транспониране, продължава Вергиния Мичева. Работим от четири месеца и се надявам до средата на февруари да сме финализирали текстовете. Транспонирането на директивата е голямо предизвикателство, защото тя въвежда ново понятие – „жертва от престъпление“, което, според мен, е по-широко от института „пострадал“ в нашето наказателно право. Това довежда до объркване и трудност да се синхронизират текстовете от НПК с изискванията на директивата.
Зам.-министър Вергиния Мичева и нейният екип усилено работят по проект на Закон за детското правосъдие. Признава си, че ако не бе смяната на политическия кабинет, до сега законопроектът можеше да бъде поставен на обществено обсъждане. В него се предвижда въвеждането на методи за възстановително правосъдие като алтернатива на наказанията за деца в конфликт със закона. Това правосъдие цели да възстанови благополучието и на жертвите, и на извършителите, и на общностите, от които те са част, което е накърнено от престъплението, както и да предотврати последващи щети.
Очаквам до края на този месец да финализираме текстовете на законопроекта и след това ще го подложим на широко обществено обсъждане, защото се касае за голяма промяна, продължава зам.-министърът. Промяна не само за наказателното производство за деца, а промяна в социалните грижи, възпитанието, коригиращите мерки, отклоняване от наказателно правосъдие. В същото време какви следва да бъдат алтернативните мерки за наказание? Предвидено е закриването на възпитателните училища-интернати и социално-педагогическите интернати. С какво ще ги заместим? Предстои много сериозна работа. След като сме готови с нашето предложение, ще съберем представители на заинтересованите ведомствата, за да го обсъдим, след това ще подложим законопроекта и на обществено обсъждане. Предстои ни много сериозна работа и в бъдеще, не е само текстът на закона.
В понеделник ще бъде предимно слънчево, над планинските райони – с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6°, а максималните – между 15° и 20°, в София – около 16°...
Националната кампания "Капачки за бъдеще", която цели да закупи медицинска апаратура за лечението на деца, се провежда в София и още пет града. Инициаторите й очакват да съберат около 60 тона пластмаса на централния столичен площад "Княз Александър I"...
Столичани предадоха разделно около 8 тона отпадъци от своите мазета, гаражи и тавани по време на второто издание на "МаГаТа Фест", който се състоя в район "Младост". В рамките на четири часа бяха събрани 700 кг текстил, 150 кг хартия, по 50 кг пластмаса..
Младежи католици от цялата страна се събраха в храма "Св. Франциск от Азизи" в село Белозем, община Раковски, за да се включат онлайн в изпращането на..
Груповият велосипеден тур по туристическия маршрут "Черноморски път" Black Sea Route Epic 2025 стартира днес. Група от над 30 велосипедисти ще премине за..
През нощта на много места ще е с превалявания. В източната половина от страната и северозападните райони валежите ще са временно интензивни и придружени..