Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За една турска „персона нон грата“ и още нещо

Угур Емироглу
Снимка: архив

Изразът „персона нон грата“ е част от жаргона на дипломацията. Просто казано, означава „нагазил си лука и си тръгвай по живо по здраво“. Така на някой дипломат на чужда държава му се казва да напусне страната, в която е акредитиран, когато е нарушил правилата включително и неписаните, когато е разкрит, че шпионира или когато отношенията между съответните две държави се влошават. Изразът е италиански и буквално преведен гласи „нежелано лице“. До обявяването на „персона нон грата“ в дипломацията не се стига често, трябва причините наистина да са сериозни.

Така обаче се случи с турския дипломат Угур Емироглу, аташе по социалните въпроси в Генералното консулство на Турция в Бургас. Българското външно министерство не съобщи подробности и не коментира експулсирането му. Това е нормално, такава е практиката в дипломацията. Но дипломацията е съвсем наясно, че от тук нататък имат думата средствата за масова информация, които обикновено цитират анонимни дипломатически източници. А те се поразровиха и хвърлиха светлина върху житието на дипломата Угур Емироглу. Ако всичко, което чухме и прочетохме е вярно, този човек се оказва дипломат в кавички и класическа „персона нон грата”.

Според анонимните дипломатически източници, Емироглу, вместо да си гледа консулските работи, се е занимавал с религиозна дейност и пропаганда, свързани с мюсюлманското изповедание в България, нещо което е несъвместимо с неговия статут. Оказва се, че преди да бъде акредитиран като дипломат в Бургас през 2015 г., Угур Емироглу е бил мюфтия на мюсюлмански общности в редица градове, сред които Бурса в Турция, и Страсбург във Франция. Вече с дипломатически имунитет, той започнал да снове и сред мюсюлманските общности в Източна България, поучавал местните имами как да провеждат правилно служенията си в джамиите. И не само това. Агитирал е в подкрепа на определени политически персони в контекста на котерийната борба в „Движението за права и свободи”, партия представена в парламента, чиито избиратели са предимно от средите на мюсюлманите в България. А това вече е намеса „пар екселанс” във вътрешните работи на суверенна държава.

Угур Емироглу е от онези тясно профилирани агенти на турското разузнаване, които работят по направление на религиозната дейност, каза в прав текст депутатът Валери Симеонов, съпредседател на Патриотичния фронт. – Неговата биография показва прецизността, с която работи турското разузнаване и голямото значение, което отдава на обработката на българската религиозна общност с мюсюлманско вероизповедание, каза още депутатът. А бивши хора от българските спецслужби допълниха пред медиите, че дейността в България на Угур Емироглу е целяла да „доразвие агентурната база за насаждане на неоосманизма в България.

По едно друго правило в дипломацията, наречено реципрочност, Анкара реши от своя страна да експулсира първия секретар на българското консулство в Истанбул Зорница Апостолова, която отговаряше за връзките с Българската Екзархия в Истанбул. И в този случай на реципрочно действие приемащата страна не е длъжна да дава обяснения. Но надали Апостолова е обикаляла из Истанбул, за да проповядва православното християнство.

И така, има ли заплаха за суверенитета на България? Оптимистите отговарят с „не”. Защо тогава парламентът създаде, малко преди обявяването на Угур Емироглу за „персона нон грата”, временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани с твърденията за намеса на Турция и Русия във вътрешните работи на България? И още нещо, ако има някакви такива намеси, те идват само от Анкара и Москва или и от другаде? И как да разбираме изявлението на главния мюфтия в България Мустафа Хаджи, че 40% от издръжката на мюсюлманското вероизповедание в православната ни страна се поема от Турция?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Филмът "Гунди – Легенда за любовта" развълнува и българите зад Океана

Истински фурор предизвика филмът "Гунди. Легенда за любовта" отвъд Океана. При препълнени салони преминаха прожекциите на кино разказа за живота на легендарния футболист Георги Аспарухов – Гунди в Лос Анджелис и Лас Вегас. Няма Левски, няма..

публикувано на 13.11.24 в 15:40

Над 330 производители и търговци представят качествени храни и напитки на Международен форум в София

В София започват международните специализирани изложения Месомания, Пътят на млякото, Булпек, Интерфуд & Дринк и Wine & Spirits show. От 13 до 16 ноември в Интер Експо център, над 330 производители, дистрибутори, търговци от България и..

публикувано на 13.11.24 в 11:21

В сряда ще е облачно с валежи от дъжд, над 500 м надморска височина и от сняг

В сряда , 13 ноември, през нощта от югозапад ще започнат нови валежи от дъжд, в планините над 500 м надморска височина – от сняг. Без валежи ще е в Северозападна България. През деня от запад валежите временно спират, най-късно в североизточните..

публикувано на 12.11.24 в 18:16