Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ситуацията с граничните блокади с Гърция клони към усложняване

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Днес в Гърция се очакват поредни разговори на премиера Ципрас с протестиращите фермери, които блокират границата с България. Вече повече от месец сухопътните комуникации между двете страни не са нормални. Фермери блокират с кратки прекъсвания, кога изцяло, кога частично, транзита на товари и хора в посока България, в разрез с нормите на ЕС за свободно движение на товари и хора. В отговор, българските превозвачи също блокират транзита. Намеса на правителствата за решаване на проблема на двустранно равнище няма, ако не броим три безрезултатни телефонни разговора на премиера Борисов с гръцкия му колега Ципрас и няколко безплодни опита на транспортния министър Ивайло Московски за диалог с регионалните власти от другата страна на границата. Правителството на София сезира Европейската комисия за проблема, засега също без резултат. За Брюксел очевидно е по-важно да се решават финансово-икономическите и  миграционните проблеми, свързани с Гърция, отколкото нейните проблемите с България. А и ЕК не разполага с механизъм за регулиране на проблеми като българо-гръцкия. Междувременно той започна да се усложнява…

След среща с министрите на транспорта и външните работи Ивайло Московски и Даниел Митов българските превозвачи заплашиха Гърция с контраблокада по цялата граница, ако до понеделник свободното преминаване към южната съседка не бъде възстановено. Българска асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт предупреди също, че ако няма трайно решение на проблема, от идния понеделник, ще блокира границите за земеделската продукция от Гърция, включително идваща и през Македония. Ефектът от тази мярка би засегнал изключително гилдията на фермерите, които блокират транзита от гръцка страна. Но блокади щяло да има и по Великден и през лятото, не само за товари, а и за хора. Това не само би удължило конфликта във времето, но и би задълбочило последиците му за туризма в съседната държава в най-силния му сезон.

От друга страна, евентуалното блокиране на превоза на гръцки земеделски стоки през границата с Македония би представлявало частично прехвърляне на един двустранен проблем със свободното движение на товари между България и Гърция върху трета държава. При това в момент, когато и самата тази държава, Македония, има остри проблеми по границата с Гърция, свързани с бежанския поток. Интернационализира ли проблема си с Гърция прехвърляйки го макар и частично върху Македония, България не може да очаква нищо добро за и без това деликатните си отношения с югозападната съседка.

Всъщност проблемът вече е интернационализиран, защото в началото на седмицата българските министерства на транспорта и на външните работи уведомиха писмено всички държави в ЕС, че има затруднения в преминаването през пунктовете на българо-гръцката граница и препоръчат те да преценят дали да насочват трафици към тях. Граничният проблем с Гърция вече не е двустранен и не търпи отлагане, но опитите за решаването му чрез спонтанни контраблокади или санкции на превозвачите от българска страна не водят към развръзка в обозримо бъдеще. Водят обаче към безкрайни искания за обезщетения от гръцка страна и губене на време в съдебни дела. Не прилагането на санкции или контрасанкции, а намирането на взаимноприемливи решения от страна на правителствата, а не на превозвачите, е вярната посока за преодоляване на конфликта преди той да се е превърнал в търговска война.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България трябва да се върне в центъра на политическите процеси в Европа

Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..

публикувано на 21.01.25 в 16:44

Евроинтеграцията на Западните Балкани и подкрепата за Украйна остават приоритети за България

Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..

публикувано на 21.01.25 в 15:49

Австрийските компании в България очакват стабилен бизнес климат през 2025 г.

Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..

публикувано на 21.01.25 в 15:22