Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лична разходка по варшавската Старувка и още за полската архитектура

БНР Новини
Снимка: архив на Полския институт, фотограф Иво Чупетловски

Изложбата на Борислав Чонков и Ангел Ненов, представена в Полския институт, София, се нарича „Варшава на четири очи“, но съдържа и уточнението „фотографски импресии“. „Ела да ти кажа на четири очи“ означава нещо, споделено твърде лично.
За първи път Борислав Чонков вижда Полша още в студентските си години. По образование той е машинен инженер, но вече има близо 50 фотоизложби. Отличен е с много награди, сред които „Заслужил деятел на културата“ на Република Полша.
Ангел Ненов е автор на документални, анимационни и експериментални филми. Преподава фотография и операторско майсторство. Ръководи кино-фотоклуб „Варна”. Автор е на много фотоизложби, носител е на престижни награди.
С какво Варшава е очаровала трайно двамата варненски творци?
Докато са бродили из Стария град, (Старувка, както казват поляците), какви съкровени тайни са узнали? Не ги крият ревниво за себе си, а показват на публиката тези уловени мигове. Ако досега не сте посетили изложбата, все още имате време – тя продължава до 1 март.
Онези от вас, които са по-близо до Нова Загора или имат път натам до 15 март, могат да разгледат в художествената галерия „Руси Карабиберов“ гостуващата документална изложба Polska. Architecture.
Очаква ви пореден вълнуващ разказ как се развива полската архитектура: опазването на старинни обекти, съдбата на публични сгради – музеи, концертни зали, училища, спортни съоръжения. Архитектура в разцвет – това е посланието на авторите на документалния разказ, дело на изтъкнати съвременни полски фотографи. По арт-проекта е работил екип, чиито ръководител е високо цененият графичен дизайнер Едгар Бонк. Към експозицията има специално написан текст на известната полска писателка от младото поколение Силвия Хутник: Архитектурата трябва да предизвиква емоции, иначе е само конструкция, лишена от човешки компонент. A сградите са предназначени на първо място за хората и архитектите в Полша се опитват да не забравят това…
Изложби с два различни подхода. Още по-добре, ако ви се отдаде случай лично да ги видите, за да направите сравнение.
А сега имате възможност чрез интервюто с Борислав Чонков, да надникнете в уютните, споделени на четири очи, кътчета от Варшава.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!