Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на спасението на българските евреи

| обновено на 10.03.16 в 17:07
Снимка: digital-culture.eu

Днес отбелязваме Деня на спасението на българските евреи и отдаваме почит на паметта на жертвите на Холокоста.

По този повод пред паметника на Димитър Пешев в столицата се състоя възпоменателна церемония. Председателят на софийската организация на евреите д-р Алек Оскар отбеляза непреходната стойност на стореното от българския народ през 1943 година: 
Преди 73 години в България се случи нещо, което днес определяме като уникално и безпрецедентно. Акт, категорично неприсъщ в зловещия контекст на Втората световна война. Въпреки че живееше в страна - съюзник на Тристранния пакт, българският народ не позволи депортирането на своите сънародници с еврейски произход. В концентрационните лагери, където ги чакаше сигурна смърт. Разбира се, този народ не е анонимен. Той излъчи личности и тези личности в решаващия миг се показаха като герои на почтеността и човешкото достойнство.

Заместник-председателят на Народното събрание Димитър Главчев акцентира върху съвременните измерения на този акт:

Днес, когато Европа и светът са разтърсвани от множество атаки, при които загиват невинни жертви, нека си припомним тези моменти от историята и да направим така, че те да не се повтарят, но нека помним и доброто, което се е случило. нека не забравяме, че това е една от най-ярките страници в нашата съвременна история - спасяването на българските евреи. Това, което направи българският народ тогава, е един открит урок по достойнство, хуманизъм и добродетелност.

Пред Мемориала на признателността в Пловдив с тържествена церемония беше отбелязана 73-годишнината от спасяването на българските евреи от депортация в нацистките лагери. Представители на еврейската общност по традиция посетиха и Бачковския манастир, където са погребани патриарх Кирил и екзарх Стефан, изправили се в защита на своите сънародници. Българските евеи се преклониха пред паметта и делото им. Председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Максим Бенвенисти връчи Специалния почетeн знак на Организацията на кмета на Пловдив Иван Тотев

На днешния ден преди 73 години активната позиция и бързите действия на патриарх Кирил, тогавашен пловдивски митрополит, водят до спасяването на 600 души, които са били събрани в близкото до днешния площад с издигнатия мемориал училище, за да бъдат отведени с влкови композиции в лагерите на смъртта, припомни председателят на еврейското дружество "Шалом" в Пловдив Светлозар Калев:

Това е била първата група, която би трябвало да бъде изпратена. Когато всичко вече се успокоява, се разбира, че повече няма да има депортация.

79-годишната Райна Соломонова и семейството й съхраняват и предават спомените от онези години:

Нямате си представа какви хора. Кой каквото имаше, носеше, криеха ни, даваха ни, страшна работа. Оцеляхме.

Ние помним, уважаваме и много ценим стореното тук преди 73 години, подчерта Ейтан Броши - представител на Кнесета на Израел, който също присъства на церемонията:

Ние много благодарим на българския народ и на всеки, който беше участник в този процес за спасяването на българските евреи в България.

Предложението на еврейската общност - Българската православна църква да бъде отличена с Нобелова награда за мир за заслугите си за спасяването на българските евреи, пловдивският митрополит Николай определи като достойно признание:

Задължавайки ни по този начин, то ни кара да бъдем по-добри, а припомняйки ни делата на нашите предшественици, ни кара да вярваме, че щом в миналото сме били способни на значими дела, значи сме способни сега и в бъдеще.

Изложба на снимки в парламента, която представя живота на малцинствата, е подредена по повод Деня на спасението на българските евреи и почитане на паметта на жертвите на Холокоста - 10 март. При откриването председателят на парламента Цецка Цачева припомни ролята на България за спасяването на българските евреи:

Светът отново е свидетел на многобройни прояви на насилие и агресия, мотивирани от етническа и религиозна омраза. Като активен участник в усилията за запазване на демократичните ценности и правата на човека, България категорично отхвърля и осъжда всякакви форми на насилие, ксенофобия и омраза.



 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!