Българските хлебопроизводители поставиха преди няколко дни отново на дневен ред въпроса за намаляване на ДДС върху хляба на 5%. Идеята за диференцирана ставка върху хляба не е нова, но тя е необходима сега, защото според наши изследвания и данни от НСИ, сивият сектор в хлебопроизводството превишава 50%, заяви за Радио България председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева. Официалният годишен оборот в хлебопроизводството е в рамките на 500 милиона евро. При 50% сив сектор говорим за още 500 милиона, от които държавата не получава нищо, заяви г-жа Кукушева и допълни:
Точно обратното – потребителите спонсорират сивия сектор, правят го мощен и икономически силен, защото той разполага с огромен ресурс. Сивият сектор вече влезе чрез своите неимоверно ниски цени и в договарянето с търговските вериги. Търговските вериги всъщност търсят цените на сивия сектор, за да подпишат официални договори за доставка с фирмите ,които работят на светло. В резултат на това се увеличава междуфирмената задлъжнялост, стокооборотът намалява, потреблението се свива и броят на работните места спада.
По думите на Мариана Кукушева, хлебопроизводството е бранш, който е изграден изцяло от български капитали. Затова е крайно време държавата да се погрижи за защита на местните капитали и развитие на конкурентно общество. Ако опитът с диференцирана 5% ставка на хляба е успешен, това ще бъде добра крачка към диференциран ДДС върху други основни храни и услуги, ползвани от населението. От друга страна, събираемостта в бюджета ще бъде увеличена, а в същото време контролът върху стоките ще бъде ясен и навременен, твърди г-жа Кукушева:
Добрата новина е, че нашето предложение към правителството този път има изключително силна подкрепа в лицето на един от важните социални партньори – КТ „Подкрепа”. Започваме сериозни анализи, които ще предоставим на контролните органи, за да може желаната от нас стъпка да се случи в бюджет 2017“.
Според Мариана Кукушева евентуалното намаление на ДДС от 20% на 5% ще се отрази осезаемо върху цената на крайния продукт.
Условно казано, ако приемем, че при 20% ДДС цената на един продукт е 1 евро, при 5% ДДС тази цена ще бъде 85 евроцента. С други думи населението веднага ще усети намалението на крайната цена на продукта, защото ДДС е косвен данък, който винаги и платен от крайният потребител. В момента доставната цена на хляба е същата като през 1989 година. Само че тя в момента представлява едва 40% от крайната цена, на която купува българския потребител. Останалото са така наречените търговски надценки. И понеже няма здрава воля и политическа сила, която да се изправи и да попита как се формират търговски надценки в такива размери върху най-бързо оборотната стока в България, каквато е хляба, ние считаме, че държавата трябва да направи своя жест към крайния потребител чрез диференцирана ДДС ставка.
Какъв е ефектът от намаляване на ДДС върху храните в Румъния?
В Румъния вече няма междуфирмена задлъжнялост. Проблемът с междуфирмената задлъжнялост в България е огромен и тя е толкова висока, че почти достига брутния вътрешен продукт на страната. На второ място, в Румъния се покачи чувствително вътрешното потребление. Трето, контролът в тази страна е безупречен от нивата до трапезата. На четвърто място, измами с ДДС там са невъзможни и безсмислени при ниския финансов ресурс, който остава при 5% ДДС. Какво всъщност заимстваме от Румъния? В тази страна ДДС беше 24%, а в момента е 9%, тоест ставката беше намалена с 75%. Ние предлагаме същия процент намаление, с идеята да ползваме положителния опит така, щото да не откриваме топлата вода. И всичко това е в името на финансовото и физическо здраве на потребителя, защото потребителят е не само потребител, но той често е и инвеститор и затова е добре инвестициите да са в собствената ни държава.Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президентската институция да се извини за изразената позиция от вицепрезидента Илиана Йотова, поставяща под съмнение легитимността на предсрочните избори на 27 октомври, ако ли не - да оттегли указа за..
На 8 ноември Стопанската академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов тържествено отбеляза патронния си празник и навършването на 88 години от откриването си, съобщи БТА. В знак на признателност, пред паметника на дарителя Димитър Ценов венци и..
„Има такъв народ“ вече са събрали 67 подписа и внасят жалба в Конституционния съд за частично касиране на изборите от 27 октомври тази година. На пресконференция, в сградата на Народното събрание, Тошко Йорданов, председател на парламентарната..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден..