Почти цялата изтекла седмица външният министър на България Даниел Митов прекара в Югоизточна Азия, правейки официални посещения в Малайзия и Индонезия. Обиколката е впечатляваща, ако не с друго, то с факта, че в Малайзия български външен министър не бе ходил изобщо, а в Индонезия визита на такова ниво не бе имало от 1965 г. насам. За обикновения българин двете далечни държави може и да се екзотични дестинации, но в реалностите на политическите и икономически отношения нещата не стоят така. И Малайзия, и Индонезия са важни икономически партньори на ЕС, на който България е член, а това слага силен отпечатък върху отношенията й с тях.
Но в разговорите на министър Митов в Каула Лумпур бе отбелязано, че отношения могат да се задълбочават също по линия на АСЕМ /Форума „Азия-Европа”/ и други многостранни формати. България би приветствала малайзийски инвестиции в икономиката си, а от своя страна предлага хранителни стоки и продукти на машиностроенето и електротехниката. С подписването на двустранен меморандум за сътрудничество по правни въпроси се очертаха и възможности за обмен на законодателна информация, и професионалисти в правната област.
Трябва да се отбележи, че визитата на външния министър в Индонезия бе предшествана от работни контакти през последните години на равнище министерства на икономиката и земеделието. Стокообменът с тази държава е скромен, от порядъка на стотина милиона долара годишно, но окуражаващ, предвид факта, че бележи тенденция към чувствителен ръст. България се стреми да привлече търговските потоци от Индонезия към ЕС към своите пристанища на Черно море, а предлага на индонезийския пазар вино, кисело мляко, млечни продукти, етерични масла, пшеница, месо, семена, тютюн, електронни части, машини и др.
Но връзките с Малайзия и Индонезия са благоприятствани не само от качеството на България на член на ЕС, но и от качеството на тези две държави като членки на АСЕАН /Асоциацията на страните от Югоизточна Азия /. ЕС е вторият най-голям външнотърговски партньор на АСЕАН след Китай с търговския стокообмен клонящ към 200 милиарда евро. Това е предпоставка за възходящо развитие не само на икономическите, но и на политическите отношения. Реанимирането на връзките с Малайзия и Индонезия става при благоприятни външни условия и може да се очакват бързи развития.
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
Историческо и празнично е настроението в Старата къща в края на месец януари. На 25 януари БНР официално ще отбележи своя 90-годишен юбилей с връчването на..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..