„Туризмът е основен носител на културата на една страна” – това заяви френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан при посещението си във Велико Търново в рамките на Международното туристическо изложение „Културен туризъм” 2016. Според него:
Най-големият проблем на нашия съюз е фактът, че ние сме толкова разнообразни, че не се познаваме и си нямаме доверие. Затова мисля, че туризмът е един от инструментите народите в съюза да се познават по- добре и да искат да изградят нещо наистина сериозно, един истински съюз с тежест в света.
Негово превъзходителство заяви, че България може да предложи точно това, което интересува френската публика – автентичност, различно преживяване. България трябва да се възползва от проблемите в Тунис и Северна Африка и да привлече вниманието на френските туристи. Освен това предстоят три поредни години, в които български градове ще бъдат европейски столици:
През 2017 Варна ще е европейска столица за младежта, през 2018-та София ще е европейска столица на спорта, а България ще бъде председател на Съвета на Европа. Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019. Имате 3 години, в които може да рекламирате повече. Така може би ще имате много повече туристи в сравнение с Хърватия, която сега се посещава от 150 хиляди французи годишно, а България от 35 хиляди.
Посланик дьо Кабан съобщи, че Франция ще даде и подкрепа на държавните и публични туристически субекти за да бъде разкрит туристическия потенциал на България. През втората половина на 2016 г ще бъде организиран туристически форум България-Франция: „Туризъм, култура, свободно време”. Още преди него Френският културен институт в София ще организира тематични конференции за рекламата и за развитието на туризма у нас.
По време на срещата между посланика на Франция и кмета на Велико Търново стана ясно, че френски архитекти ще помогнат за организиране на международен конкурс за проектиране в старата българска столица.Става дума за терена на Старото военно училище с площ от 160 декара, която ще се превърне в нов градски център - с много зеленина и пешеходни зони. Финансирането ще бъде с европейски средства по Оперативна програма „Региони в растеж”.
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През..