Точно преди един век Теорията на относителността променя из основи представите ни за физиката, а и света. Един млад учен на име Алберт открива съществуването на гравитационните вълни. Защо продължаваме да говорим за тях и какво е значението им за бъдещето? Точно преди 400 години умира Уилям Шекспир. Но неговите пиеси и герои не просто продължават да живеят, а и да поставят нови загадки – например Ричард Трети. Може ли вече да ги решим? Точно преди.... всъщност не знаем кога, българите започнали да се хранят с кисело мляко, без да са чували за бактерията „лактобацилус булгарикус”, както и за други, наречени пробиотици. А какво знаем ние и наистина ли киселото мляко съдържа най-много от тях? Това са само част от многото интересни теми, в програмата на Фестивала на Науката в София. Организатор на събитието е Британският съвет в сътрудничество с Българска академия на науките, Съюз на учените в България, Детски научен център „Музейко” и други. От директора на Британския съвет Любов Костова ще научим повече за инициативите по време на фестивала:
Най-големият акцент е това, че учените са хора, до които всеки може да се докосне и да говори с тях. Науката е изключително интересна, любопитна и важна за всеки от нас. Можете да отидете и да видите как работи виртуалната реалност, можете да се поразходите с роботи и да видите как се програмират те. Можете да поиграете на математически пъзели и да разгледате географски карти, да се срещнете с българските антарктици. Всеки може да намери по нещо за него.
Над сто са учените, които участват на фестивала. За тях е важно да покажат, че науката и експериментите имат място и извън лабораториите, а събития като това им дават точно тази възможност. Предизвикателството да представиш своята теория или изобретение на публиката по разбираем начин все още е проблем за учените. Затова от Британския съвет са се погрижили да обучат учените как да общуват с хората и да привлекат внимание към себе си. Много често липсват не толкова уменията, колкото съзнанието, че всеки от нас може и трябва да комуникира ефективно с околните. Още Айнщайн е казал, че ако не можеш да кажеш нещо просто, може би изобщо не е било нужно да го казваш. Да кажеш просто обаче не означава опростено, а така, че човек, който не е запознат, да разбере не само какво се създава, но и какво е неговото значение за нас, за света на науката. Желаещите да усетят магията на експериментите, могат да го сторят до 15 май пред театър „София” в парка „Заимов”. Очакват ви над 70 събития и едно незабравимо изживяване за малки и големи. Пълната програма на събитието можете да откриете тук.
МБАЛ “Югозападна болница” в Сандански може да бъде принудена да затвори някои отделения, тъй като 29 лекари са депозирали оставките си пред управителя на лечебното заведение д-р Илия Тонев. БНТ съобщава, че причина за решението им са обидните..
Има шансове за съставяне на редовно правителство. Пред журналисти, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изтъкна, че преговорите засега вървят добре. „Колкото повече мълчим, толкова по-хубаво“ подчерта Борисов и изрази оптимизъм във връзка с..
С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, в манастира „Свети Георги Победоносец“ – Поморие беше посрещнато копие на чудотворната атонска икона на света Богородица „Скоропослушница“. На сайта си Българската..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
В брой 31 на предаването слушайте : Милосърдието като изконна човешка ценност – нужно ли ни е и в каква форма го срещаме днес – интервю с..