За поредна година София e домакин на престижния фестивал „Софийски музикални седмици“. Ще бъдат отбелязани много годишнини на световноизвестни композитори. В съпътстващата програма ще бъдат представени книги, докторантски четения на млади музиковеди, нови компакт дискове, ще се провеждат майсторски класове, семинари , международна конференция и благотворителен концерт за набиране на средства за включване на деца-аутисти в обучения по музика.
Понякога ми се струва малко чудо, че 47 години подред, този фестивал показва не само, че е жив, но и увеличава кръга на привържениците си. И това не са администратори, организатори, а музиканти, за които той става творческа и житейска необходимост. Имам следните прости обяснения: този форум не шуми със свръх реклама, както някои други в България. Той не вкарва силно рекламирани звездни, скъпи имена и състави. Продължава в старата традиция да показва многообразието на музикалното изкуство, основно на музикалното творчество от различни епохи и различни географски ширини. Това според мен дава възможност на младите, които са все още тук, в България, както и на тези, които са родени тук, да се връщат отново в страната, за да ни покажат какво ново донасят като репертоарна новина, като стил на изпълнение. И това ми се струва, че е потенциал и гаранция за бъдещето, което благодарение на медиите, главно на БНР, отчасти и на БНТ, достига до кръг слушатели и зрители, които ние дори не познаваме. Само това е достатъчно, за да губи човек енергия, време, средства, за да поддържа този стар столичен културен форум. За мен акцентите в програмата са произведения, които въобще не познаваме, които носят друго звуково обяснение за света. Това са премиерите на Джон Тавенър, който живееше в Лондон, а се занимаваше с православната постройка на музиката. Пристига и звезден квартет с международен проект, заедно с Александър Сомов (Клайди Саачи – цигулка, Александър Земцов – виола, Влорент Чифай и Сомов – виолончело). Това е и премиерата на Филип Глас, която ще направим със Софийски солисти и Димитър Буров(цигулка) и хор „Полифония“. Мисля, че една малка сензация, за възпитанието на младите музиканти, ще бъде гостуването на Сибирския младежки симфоничен оркестър. Но най-значимото за мен е, че този път постигнахме сътрудничество, за което отдавна жадувам - да работим заедно с НДК, НМА „П. Владигеров“, НБУ,и Националното радио.
Директорът на Софийска филхармония Виктор Стоянов със своята гледна точка за фестивала:
Това е събитие, което има своите корени. Всички почитатели на класическата музика го познават, имат му доверие, но тази година различното е следното: решихме да дадем сигнал на цялата музикална и културна гилдия, че заедно можем повече. Затова софийска филхармония, Софийски музикални седмици, МК, Софийска община, решиха да обединят усилия, за да може почитателите на класическата музика да не са разкъсани в избора си между различни прояви. И се надявам, че това ще продължи и през годините напред, защото на нашата гилдия й трябва обединение, а не разединение!
Д-р Момчил Георгиев – програмен координатор на „Софийски музикални седмици“, допълва многожанровата музикална картина на фестивала.
27 концерта и още 12 съпътстващи прояви, в които има още 2 концерта в официалната програма, не може да се направи без партньори. Унгарският културен институт, Екатеринбургския оркестър и благодарение на НБУ, всяка година обогатяваме програмата си с прекрасни солисти и преподаватели в майсторски класове. Програмата ни е мост между български и чужди изпълнители и тази година дава възможност да се съчетаят Лия Петрова (цигулка) с Уралския оркестър, Ангел Станков (цигулка) с Василий Лобанов (пиано), Александър Сомов (виолончело) с Александър Земцов (виола), който вече е звезда и в България, не само по света, Клайди Саачи (цигулка), и ред други музиканти. Знаменателни ще бъдат няколко камерни концерта: Стойка Миланова и Людмил Ангелов и Ангел Станков и Василий Лобанов – ученик на Св. Рихтер и на Алфред Шнитке, и ние имаме щастието да го имаме на нашия фестивал, благодарение на проф. Станков.
Сред честванията на фестивала е и 110-годишнината от рождението на големия руски композитор Дмитрий Шостакович.
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Група Остава открива годината с нова песен и мини клубно турне. "Виновен" е заглавието на новия сингъл, който уверено бележи пътя към нов албум...