Кървавите атентати от последната седмица в Турция повдигат сериозни и тревожни въпроси не само в тази страна, но и в съседните й държави. От 12-те загинали при атентата в истанбулския квартал „Везнеджилер“ двама, един полицай и една жена, се оказаха турци с български произход. Започнаха разследвания дали атентаторите не са били подпомагани от съседни държави и в тази връзка турските служби поискаха съдействие от България, за да научат кой е влизал и излизал в страната им през нейна територия. Това създава допълнително напрежение в работата на българските служби, които само през 2015г. са проверили 17 130 чужденци, за 181 от които е установено, че може да са заплаха за националната сигурност. Допълнителните тревоги, пораждани от терористичните действия в Турция, съвпадат и с тревоги на самите български власти. В публикуван наскоро годишен доклад на правителството за състоянието на националната сигурност през 2015-а бе отчетено, че предвид терористичната дейност в съседни страни, има опасност на територията на България да бъдат създадени логистични центрове за осигуряване дейността на терористични групировки. Има и анализи, които навеждат на опасения, че при терористичните атаки в Турция вече има сътрудничество между така наречените „братя врагове“ – Кюрдската работническа партия и Ислямска държава.Засега няма потвърдена информация за участие на българи в бойни действия на страната на терористични организации, но съмнения е имало и се налага спецслужбите да проверяват и това. Клетки на Ислямска държава в България може и да няма, но има признаци за подражание на нейното поведение от радикално настроени ислямистки елементи в Централна България. Разследванията на атентатите в Турция включват, освен друго, и установяването на наемателите на определени автомобили през последната седмица. Това също засяга България, тъй като се оказа, че собственик на една от пострадалите коли в Истанбул е българска гражданка, предоставила автомобила си на чужд гражданин без документално оформяне на сделката, за да се избегне плащане на данъци. Случаят не е изолиран, а става дума за масова практика, на която трябва да се сложи край не само по данъчни съображения, но и по съображения за сигурност. На всичкото отгоре, терористичната активност в съседна Турция съвпада и с дебати за нови промени в закона срещу тероризма. Властта се стреми към още по-сурови мерки срещу явлението, а нова поражда негативни реакции в обществото и някои политически сили, заради опасения от ограничаване на гражданските права и свободи. Нещата се развиват по начин, който потвърждава старата и добре изпитана истина, че на Балканите проблемите в една държава бързо стават проблеми и на останалите, а най-доброто противодействие е обединението срещу тях.
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..