Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празник на ловците и риболовците в България

Снимка: Дарина Григорова

Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България” отбелязва 118 години от създаването си. Това е най-старата неправителствена организация у нас,създадена изцяло на доброволни начала. Веднага след учредяването си тя допринася активно за въвеждането на ловно законодателство, което поставя под закрила “всички полезни животни и птици”. Така ловците утвърждават първия природозащитен закон в България, който въвежда определени ограничения при ловуването.

През всичките тези години усилията на организацията са насочени изключително към опазването на българската природа и биологичното разнообразие. Без да търсят средства от държавата, сами финансират Националната програма за обогатяване на фауната и стабилизиране на дивечовите запаси. Ежегодно организацията отделя средства за зарибяването на българските водоеми, а нейните членове са сред най-активните в гасенето на пожари и залесяването. Затова Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България” си спечелва признанието като най-голямото природозащитно гражданско сдружение, в което членуват 127 000 души от цялата страна. Какви са приоритетите на Националния ловно-рибарски съюз, ще разберем от Васил Василев, главен секретар на Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България”  в интервю за Радио България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25