Таня Костова е една от основателките на фестивала „Пирин фест” за авторска песен на фолклорна основа.
През 1992 г., когато се създаваше фестивалът „Пирин фест”, идеята беше всяка година да се представя продукцията на оркестъра към Радио-телевизионен център – Благоевград. Солисти бяхме аз, Георги Гоцев, Иван Гоцев, Йорданка Варджийска. Трябваше да се представя авторска музика на македонска основа и началото беше доста добро, защото композиторите, които се заеха с тази работа бяха Кирил Иванов, Димитър Динев – хора, които познаваха тънкостите и същността на тази музика."
В историята на фестивала Таня Костова остава като обичан изпълнител. Нейната песен „Алтана” и до днес е евъргрийн в този жанр музика и емблема за нейното творчество.
През последните години Таня Костова живее със семейството си в Кипър, но музиката не е напуснала живота й.
Не се отказвам, в Кипър съм заобиколена от професионални музиканти, с които на всички празници и срещи представяме български фолклор. За младите хора, които днес се занимават с фолклор, мога да кажа, че го обичат, но имам чувството, че не го разбират. Разбъркват се стиловете. Шопски, тракийски певци пеят пирински песни и обратното. Що се отнася до авторската песен, тя трябва да докосва тънката струна в душата на човека, за да се помни и запява.
Пиринската песен е част от празника на всеки българин, но е интересно какво е песента за нейния изпълнител.
Погрешно е да се смята, че пиринската песен е елементарна и всеки може да я изпее както трябва. Тя има изключително изчистена, специфична орнаментика. Пиринската песен иска душа и сърце, които да се усещат в гласа на изпълнителя. Съветът ми към младите изпълнители е да я търсят в душата си и да я предадат чрез гласа си. Гласът трябва да живее, за да достигне публиката.
След поредица от баладични песни, Папи Ханс представя "Работяга" – един изненадващ трак в албума му "Цветовете на тъгата". Звученето и ритъмът са осемдесетарски, а във видеото към "Работяга" виждаме и впечатляващите танцови умения, които артистът..
Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение на децата от Вокална група "Карловойс" с художествен ръководител Анита Илиева. Йордан Илиев е автор..
"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак пее" – така поетът и революционер Христо Ботев описва своя приятел Васил Левски, когото определя като..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е..