Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима млади изследователи получиха наградата „Джон Атанасов”

БНР Новини
Снимка: БТА

Президентът Росен Плевнелиев отличи талантливи учени и предприемачи с престижната награда „Джон Атанасов“. Това е една традиция, която президентската институция спазва вече 13 години. Датата 4 октомври също не е избрана случайно, тъй като тогава е рожденият ден на именития наш сънародник, създател на първия компютър.

Кой получи наградата тази година ще научим от Анна-Мари Виламовска - секретар по иновационни политики към президента:

Тази година е може би най-силната. Имаме огромен брой кандидатури за научната награда „Джон Атанасов“, но не броят е важен, а калибърът. Една от добрите новини е, че сред наградените за първа година имаме жени. Тъй като кандидатите бяха изключителни, тази година за първи път нямаме един победител, а трима, които споделят тази награда - доктор Елица Кьосева, доктор Зорница Козарева и доктор Веселин Райчев.

Постиженията им са в областта на физиката, компютърната лингвистика и изкуствения интелект. Ето какво сподели една от наградените - доктор Зорница Козарева:

Моята област е компютърната лингвистика. Спечелих наградата за моите научни постижения в това, да накараме машините да разговарят с хората и да им помагат. Това е доста трудно нещо. Направих много публикации в тази дисциплина, а след това реших да се преместя в индустрията и да помогна системите да разбират естествения език по-добре. В момента разработвам дигитален асистент, с който може да си контролирате къщата. Целта е да създадем системи, които да ни помагат за нещата, които правим в ежедневието и ни отнемат много време. Например ако искаш определена стока, можеш да си я поръчаш през дигиталния асистент. За мен тази награда символизира дългогодишен труд и усилия, за да стигна дотук. В бъдеще се надявам да успеем да построим по-добри системи, които да разбират хората.

Според нея, ролята на  дигиталните асистенти в ежедневието ни ще става все по-голяма. В един момент някои професии може би ще изчезнат, тъй като заетите в тях  ще бъдат заместени от машини. Ще можем да пазаруваме всичко от дома си, няма да има нужда да управляваме автомобила си, а само ще му зададем желаната дестинация.

Наред с голямата награда, президентът връчи и своето отличие за проект с висок обществен принос на Дарин Маджаров и Николай Жейнов. Те са създали своя образователна платформа, в която има видео уроци и упражнения по всички предмети, изучавани от 1-и до 12-и клас. В нея могат да бъдат разгледани 7000 урока с упражнения към тях.

Същата грамота получиха и Тодор Лилков, Иван Митов, Стоян Митов и Христо Борисов за своето приложение, в което хората могат да подават своите сигнали за нередности. До момента в него има над 4000 сигнала.

Награди получиха и наши ученици, заели престижни места в някои от най-трудните олимпиади по информатика и информационни технологии.

Развитието на науката и образованието и подпомагането на изследванията в различни области са инвестиция в бъдещето. Тя гарантира нашето възраждане като народ и ни напомня, че не бива да се отказваме и обезверяваме. Освен това имаме достатъчно квалифицирани кадри, които искат да развиват  свой бизнес в България. Страната ни става все по-привлекателна и за чуждите компании  и инвеститори заради ниските за стандарта им данъци. Не бива обаче да приемаме всичко това за даденост. Нужно е постоянно да работим за този имидж и да знаем, че един ден свършеното от нас, ще даде своите плодове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Диян Стаматов

Директори на училища, учители и родители искат забрана на TikTok

Директори на училища, учители и родители настояват за пълна забрана на социалната мрежа TikTok в България. Причината са инцидентите, които не подминаха и българските деца в опит да изпълняват предизвикателствата "Супермен" и "Спайдърмен". Десетки..

публикувано на 16.12.24 в 11:31

Няма заплаха за българското крайбрежие от разлива на руски нефт при Керч

При всички положения говорим за екокатастрофа. Въпросът е дали ще бъде локална, регионална или международна, коментира за БНР бившият екоминистър Борислав Сандов след инцидента с два руски петролни танкера пред Керченския пролив. Заради..

публикувано на 16.12.24 в 10:37

В русенския Екомузей възхваляват прилепите и развенчават някои легенди за тях

Изложбата “Международна нощ на прилепите в музея – от митовете и легендите до науката и личното преживяване” ще бъде открита днес в русенския Екомузей. Експозицията представя инициативите на музея, посветени на прилепите през последните 20..

публикувано на 16.12.24 в 07:00