Съветът по правосъдие и вътрешни работи на ЕС дискутира тази седмица в Люксембург нуждата от ускоряване на процесите по техническото подсигуряване на външните граници на съюза. На форума Германия постави въпроса и за бърза промяна в правилата за предоставяне на убежище и реформиране на т. нар. Дъблинска система до началото на 2018 г.
В тази връзка вътрешният министър Румяна Бъчварова пледира реформата в дъблинските правила за даване на убежище да създаде справедлив механизъм, който отчита географското и икономическото положение на държавите в ЕС и да не води до натоварване на страните от предната линия. Министрите одобриха нов пътен документ за самоличност, който да улеснява репатрирането на нелегални имигранти в родните им държави. От защитните и техническите характеристики на документа се очаква да улеснят признаването му от трети страни и да ускорят връщането на хора без право на пребиваване в ЕС. За България въвеждането му ще е от съществено значение, защото би допринесло да се прекрати тревожната тенденция мигранти с редовно издадени документи от Агенцията за бежанците да се опитват да напуснат страната в посока към ЕС не веднъж, а многократно. По време на заседанието в Люксембург в София бе съобщено, че по разпореждане на премиера Бойко Борисов след очакваното приемане на промени в Закона за МВР ведомството ще започне да назначава на трудов договор служители за съдействие при граничния контрол и охраната на държавната граница с право да използват физическа сила и помощни средства като белезници, каучукови, пластмасови, щурмови и електрошокови палки и други. Мярката подсказва, че властите подготвят нов, по-строг режим на третиране на незаконните мигранти. За такова намерение говори и идеята 15милиона от предоставените от ЕС 160 милиона евро за справяне с бежанската криза да се вложат в изграждане на отдалечени от населени места кризисни центрове от затворен тип, където настаняваните да бъдат охранявани до изясняване на тяхната самоличност и произход.
В Люксембург вътрешният министър Румяна Бъчварова изрази и задоволство, че новата Европейска агенция за гранична е брегова охрана е започнала да действа първо на територията на България и отбеляза, че контролът на миграционния натиск вече е засилен не само по българо-турската, но и по българо-сръбската граница. Германия и Австрия настояха въведените извънредни проверки по границите на свободната за движение зона в Европа да продължат и след изтичането на крайния им срок в средата на ноември. Въпросът вече не е дали да има нов режим, а кога ще се усетят мерките от него.
За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...