Цяла седмица обществото в България се вълнува от репатрирането на седем турски граждани, смятани за привърженици на опозиционния проповедник Фетуллах Гюлен. Дали от недоумение защо, след като САЩ отказват да предадат проповедника на Анкара, България й предава негови привърженици, или пък от загриженост за съдбата на екстрадираните след връщането им на режим, от който са избягали, българинът следи внимателно всяка подробност от случая с нагласа да критикува собствените си власти. Медиите разкриха, че преди екстрадирането на седмината гюленисти тихомълком на Турция са били предадени други двама опозиционери, преследвани във връзка с публикации за корупция в правителството. Възникнаха и асоциации със скандал около избягалия от родината си по политически причини турски бизнесмен Абдуллах Бююк, екстрадиран преди два месеца въпреки становището на съда, че искането за предаването му е политически мотивирано и има за цел политическа репресия. Казусът не само излезе от собствените си рамки, но и се политизира, ставайки повод за конфронтации в предизборната борба. Кандидатът за президент Румен Радев, подкрепян от БСП, допусна някаква зависимост на българските власти от режима на Ердоган, кандидатът на управляващата ГЕРБ Цецка Цачева репликира, че националният интерес и интересите на държавата са по-важни от защитата на отделни права, а това разгневи кандидат президента на десния Реформаторски блок Трайчо Трайков, според който това схващане на Цачева е недостойно и обидно за българите.
И по отношение на казуса Бююк, и по отношение на казуса със седмината екстрадирани тази седмица, защитниците на човешките права и националният омбудсман Мая Манолова отстояха еднозначно, че българските власти са действали в нарушение на конституцията и международното законодателство. И в единия, и в другия случай, омбудсманът проведе срещи с дирекция „Миграция” и МВР заради нарушаване на права при извеждането на чужденци от страната.
До момента така и няма категорична яснота дали изведените от България турски граждани са имали възможност да поискат убежище и закрила. Омбудсманът настоява да бъде уведомяван за всяко принудително извеждане на чужденци от България. Премиерът Борисов признава, че във връзка с бежанците му е много трудно да балансира в името на държавния интерес и призовава да се сложи край на внушенията от хора, които не разбират тези неща, а обществото да се довери на решенията и действията на службите. При всичката тази бъркотия хората остават в неведение каква ще е съдбата на турските граждани, които България върна на Турция и спазени ли са били техните човешки права.
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...