В отговор на решението на Русия да разположи 330 000 войници до западната си граница, военните министри от НАТО решиха алиансът да създаде в Балтийските страни и Източна Европа 4 бойни групи с близо 4000 души. САЩ ще изпратят батальон от 900 войници в Източна Полша, плюс контингент с танкове и артилерия в Източна Европа. От май догодина в Естония ще бъде разположен батальон с 800 войници от Великобритания, Дания и Франция. Канада и Италия ще изпратят части в Латвия, а Германия, Холандия, Норвегия, Белгия, Люксембург и Хърватия – в Литва. Великобритания ще разположи в Румъния и изтребители „Тайфун“ за патрулиране около Черно море. Задаващото се разполагане на нови сили информационната агенция Ройтерс нарече „най-голямото военно струпване около Русия след Студената война“.
Във връзка с това струпване България не е спомената и това подсказва, че София има по въпроса сдържана позиция. И наистина, министърът на отбраната Николай Ненчев заяви, че български войници няма да участват в новите батальони по източната граница на НАТО с Русия. На този етап към България не е отправяно подобно искане, а и самата тя няма намерение да участва в предстоящите формирования, защото смята, че е достатъчен досегашният й ангажимент да има до 400 души в многонационалната бригада на НАТО в Румъния, при това не постоянно, а при необходимост и на ротационен принцип.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че очаква през февруари догодина да бъде взето решението за увеличеното присъствие на алианса в района на Черно море. Въпросът е обсъждан от доста време насам и още няма окончателно решение, защото в контекста на ситуацията около Украйна е особено деликатен. И на последното заседание на НАТО в Брюксел редица министри изразиха безпокойство от ставащото в района на Черно море и подчертаха необходимостта от усилено военно присъствие под формата на тренировки и учения. Позицията на София е сдържана и по този въпрос и изключва договорки по него между отделни страни от НАТО. Военният министър Ненчев продължава да е против такива договорки с Румъния и Турция, но не изключва през декември, преди обсъждането на въпроса в НАТО, да има уточнена обща позиция с Румъния.
България фактически пое ангажимент да участва с една фрегата единствено в новата операция на алианса в Средиземно море, на ротационен принцип в рамките на един месец няколко пъти в годината. Тази операция обаче не е елемент от „голямото струпване“ на сили по границата на Русия, а част от международните усилия за спиране на миграционния натиск към Европа по морски път. Макар и скромно, в тези усилия България участваше и досега като пряко потърпевша от миграцията страна.
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..