Министерството на туризма отчете 2016 като успешна година за бранша до момента. Въпреки оптимистичните данни за ръста на туристи и реализирани нощувки, не можем да подминем проблемите у нас. Един от тях несъмнено е липсата на достатъчно достоверна информация за страната на чужд език, а дори и на български. Множеството пътеводители, карти и рекламни материали, които туристите могат да си купят, често не са достатъчно актуални. Братята Димитър и Ивайло Игнатови са потърсили решение на този проблем. Те са създали интерактивна 3Dкарта на историческите ни забележителности.
Повече за проекта Iwalk, както и за трудностите с реализацията му, разказва Димитър Игнатов:
Ние сме от Белоградчик и идеята тръгна оттам, че искахме да направим нещо за града с чисто туристическа цел. След това тази идея се разрасна и решихме да го направим за цяла България. Разгледахме какво има и няма в интернет и решихме, че може би това е нещо ново за представяне на туристическите обекти на Белоградчик, а вече и на цяла България. Най-големите ни трудности са свързани с чисто технологичната направа на картата на България, защото за първи път в световен мащаб се опитваме да пресъздадем една цяла държава с всичките туристически, исторически паметници, бит и култура. Защото, да се възстанови един туристически обект в 3D, е много трудно, отнема много време и изисква сериозни специалисти.
Целта им е, макар и само на български, да разкажат за природните и историческите забележителности у нас по един по-вълнуващ начин. Към всеки обект, достъпен на сайта до момента, има звуков файл, в който е разказана някоя легенда за мястото. Всяка от тях обаче се основава на исторически факти. С помощта на консултанти братята са открили много предания за различни места из страната. Един от последните добавени обекти е Кръстатата казарма във Видин. Ето каква е легендата за нея:
Турският владетел кани френски инженери, за да построят нов конак в града. На пищна вечеря събира и всички свои приближени. Подпийнал, владетелят става и дърпа плащаницата на християнския духовник по това време. Започва да танцува пиянски танц с нея. На следващия ден пада тежко болен. Много хора се опитват да го излекуват - местни знахари, лечители, но никой не успява. Идва едно момиче, което прекарва доста време при него. На другия ден той отива на работното си място и събира френските инженери. Къса проекта на четири равни части и ги подрежда във формата на кръст. Това е било извинението му пред Господа, че се е подиграл с християнската вяра.
Освен легенди и интересни истории, сайтът ще разказва и за българските ястия, традиции и ярки личности, за които не знаем много. Пример за такъв човек е Виден Табаков от видинското село Стакевци, който е разработил технология за изстрелване на совалки в Космоса. През 1969 година той е единственият българин, допуснат в наземния екип, изпратил първия човек на Луната Нийл Армстронг. През 2015 година Табаков умира на 95 години в САЩ, но за научните му постижения и живот сме длъжни да научим повече и да продължим да говорим.
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..