На първи ноември в София се откри 12-ото издание на международния студентски филмов фестивал „Ранно пиле“. Той ще продължи до 6-и ноември, когато ще бъдат връчени наградите на филмите-финалисти. „Ранно пиле“ или по-известен по света като Early Bird е най-големият български форум за иновативни студентски късометражни филми, който дванадесет години помага на млади филмови творци от български и световни университети да достигнат до широката публика. Авторитетно международно жури разпределя награди в 10 категории. По традиция председател на журито е студентът, спечелил Голямата награда „Ранно пиле“ от предходното издание на конкурса. Тази година това е Ана-Мария Команеску от Румъния (на снимката).
От хиляди предложения за участие понастоящем селекцията на „Ранно пиле“ включва 162 игрални, документални, експериментални и анимационни филма на студенти от 42 страни. Извън традиционно силното присъствие на университети от Европа, картата на фестивала вече обхваща и страни като Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка, Бразилия, Бангладеш, Пакистан, Индонезия, Зимбабве.
Фестивалът бе открит в аулата на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ с изложбата Celebrity Report на живеещия в Лондон фотограф Цветан Лиловски - един мъж с бляскавото хоби да отразява всяка световна кино премиера в британската столица.
В рамките на шестте фестивални дни са включени специални прожекции на младо българско кино „Ранно пиле в полет“. Селекцията ще представи дипломния филм и режисьорския дебют на български режисьори, чийто път към престижните награди от български и международни форуми започва с „Ранно пиле“.
За поредния студентски и новаторски филмов маратон разказва идейният креатор на събитието Алексей Христов, програмен директор на фестивала:
И още за българското участие на фестивала:
Има достатъчно български филми, предимно от студентите в НАТФИЗ и НБУ. Нашият член на журито – Христо Симеонов, който спечели миналата година наградата за най-добър български филм с творбата си „Врагове“, е от Югозападния университет. Бихме могли да кажем, че представяме всички висши училища в страната ни, където се изучава кино. Българското участие е много добро и се надявам да е на световното ниво, на което са и останалите студентски филми.“
Режисьорът Димитър Сарджев освен лауреат на предишни издания на фестивала е и член на журито тази година. Ето какво споделя той за младите кинодейци и техните стремежи за място в културния живот, темите, които ги вълнуват и защо трябва да бъдат окуражавани:
Този фестивал за късометражно кино е един от най-стойностните в България. Аз самият съм участвал многократно в него като студент, когато той прохождаше. Сега се е разраснал и печели много приятели и влияние. Един такъв фестивал дава възможност на хората, които работят и правят късометражно кино, да бъдат поощрени. Това е важно за един млад човек. Да придобие усещане, че това, с което се занимава, има някакъв смисъл. Да бъдат окуражен и насърчени опитът на младите режисьори и техните първи крачки.
Снимки: архив на фестивала
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...