На първи ноември в София се откри 12-ото издание на международния студентски филмов фестивал „Ранно пиле“. Той ще продължи до 6-и ноември, когато ще бъдат връчени наградите на филмите-финалисти. „Ранно пиле“ или по-известен по света като Early Bird е най-големият български форум за иновативни студентски късометражни филми, който дванадесет години помага на млади филмови творци от български и световни университети да достигнат до широката публика. Авторитетно международно жури разпределя награди в 10 категории. По традиция председател на журито е студентът, спечелил Голямата награда „Ранно пиле“ от предходното издание на конкурса. Тази година това е Ана-Мария Команеску от Румъния (на снимката).
От хиляди предложения за участие понастоящем селекцията на „Ранно пиле“ включва 162 игрални, документални, експериментални и анимационни филма на студенти от 42 страни. Извън традиционно силното присъствие на университети от Европа, картата на фестивала вече обхваща и страни като Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка, Бразилия, Бангладеш, Пакистан, Индонезия, Зимбабве.
Фестивалът бе открит в аулата на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ с изложбата Celebrity Report на живеещия в Лондон фотограф Цветан Лиловски - един мъж с бляскавото хоби да отразява всяка световна кино премиера в британската столица.
В рамките на шестте фестивални дни са включени специални прожекции на младо българско кино „Ранно пиле в полет“. Селекцията ще представи дипломния филм и режисьорския дебют на български режисьори, чийто път към престижните награди от български и международни форуми започва с „Ранно пиле“.
За поредния студентски и новаторски филмов маратон разказва идейният креатор на събитието Алексей Христов, програмен директор на фестивала:
И още за българското участие на фестивала:
Има достатъчно български филми, предимно от студентите в НАТФИЗ и НБУ. Нашият член на журито – Христо Симеонов, който спечели миналата година наградата за най-добър български филм с творбата си „Врагове“, е от Югозападния университет. Бихме могли да кажем, че представяме всички висши училища в страната ни, където се изучава кино. Българското участие е много добро и се надявам да е на световното ниво, на което са и останалите студентски филми.“
Режисьорът Димитър Сарджев освен лауреат на предишни издания на фестивала е и член на журито тази година. Ето какво споделя той за младите кинодейци и техните стремежи за място в културния живот, темите, които ги вълнуват и защо трябва да бъдат окуражавани:
Този фестивал за късометражно кино е един от най-стойностните в България. Аз самият съм участвал многократно в него като студент, когато той прохождаше. Сега се е разраснал и печели много приятели и влияние. Един такъв фестивал дава възможност на хората, които работят и правят късометражно кино, да бъдат поощрени. Това е важно за един млад човек. Да придобие усещане, че това, с което се занимава, има някакъв смисъл. Да бъдат окуражен и насърчени опитът на младите режисьори и техните първи крачки.
Снимки: архив на фестивала
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...