Богатото природно разнообразие на страната ни може да бъде опазено, без това да е в разрез с икономическото развитие. Това са основните цели на проекта „За Балкана и хората“, който започва в края на 2012 г. и сега навлиза в последната, пета година от своята реализация. В него участват партньори от България и Швейцария – девет неправителствени организации, а също така и държавна институция в лицето на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството на Министерството на земеделието и храните. Неслучайно тази година „За Балкана и хората” спечели голямо признание – наградата на Европейската комисия „Натура 2000” в областта „Социално-икономически ползи” при конкуренция от 24 финалисти. Проектът показа как опазването на природата и разумното използване на нейните ресурси дава поминък на фермери, малки предприемачи и осигурява нови работни места. Според Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие” подобряването на националната нормативна уредба е един от факторите за успех на проекта.
Това е една много голяма част от нашата работа. До този момент имаме регистрирани над двайсет фермери в района на Западен и Централен Балкан. Те излагат продукцията си на различни регионални събития, по пазарите на големите градове. Имаме програма за подкрепа на природосъобразните бизнеси. Чрез нея бяха финансирани осем бизнес модела, като например малка ферма за производство на сладко от горски плодове. Една от първите ни идеи бе да поканим някои от най-ентусиазираните да се включат в обменно пътуване с партньорите ни от Швейцария. Направихме такова пътуване и за експерти от Българската агенция за безопасност на храните. Беше важно да ги убедим, че е необходимо да са по-гъвкави в прилагането на европейските политики, за да могат малките фермери да се справят с високите изисквания, които в повечето случаи са разработвани за големите мандри.
Проектът „За Балкана и хората“ се разгръща в Западна и Централна Стара планина. Районът е с изключително красива природа, но е изправен пред редица трудности като обезлюдяването и липсата на икономическа перспектива. „Надеждата ни е в младите. Имахме случай с едно младо семейство, което регистрира своята ферма и вече има две магазинчета в София“ – разказва Радостина Ценова и добавя:
Вярваме, че това е един от начините да се създаде поминък в райони, в които просперитетът е по-труден. Организираме и различни обучения, в които маркетингови специалисти консултират фермерите как да развиват продукцията си. Друга важна част от нашата работа е свързана с развитие на гражданското общество и създаване на бъдещи лидери, които в следващите години ще взимат решения, свързани с природата. Провеждаме курс „Опазване на биоразнообразието“ всяка седмица в Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“. Миналата година започна работа и детската природна академия „Узана”. В нея показваме модел за обучение на децата чрез игри и преживявания в сърцето на България.
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във всичките 199 детски градини в столицата. “ Идеята е да има едно място, където децата на София да..
Министерството на транспорта и съобщенията подкрепя идеята летище “София” да бъде преименувано на “Васил Левски” – най-безспорната личност в българската история. “ Искам да благодаря на академичната общност и особено на акад. Юлиан Ревалски..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев, зам.-министър на земеделието и храните. По думите му, гръцката частна лаборатория, в която фермери са..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..
Отборът на Втора английска гимназия в София "Томас Джеферсън" спечели Шестото европейско състезание по право за ученици, което се проведе в Румъния,..
Пистите в трите големи зимни курорта на България – Боровец, Банско и Пампорово, са добре заснежени преди официалния старт на сезона, предава БГНЕС...