В изложбената зала на Музея на МВР беше открита експозиция от графики и малка пластика от български майстори, творили през 70-те и 80-те години на миналия век. Заглавието „Ускорено време“ на творба от Христо Стайков е избрано като мото на изложбата, тъй като повечето произведения отразяват напрегнатото ежедневие на обикновения служител в полицията. МВР притежава 560 творби на именити майстори, събирани и съхранявани през годините в колекция „Художествени произведения“. Много от тях се показват пред публика за първи път.
Изложбата, освен безспорна художествена стойност, има и историческа, защото нещата са сюжетни, конкретно за МВР. За гилдията на художниците сега нашата експозиция дава възможност да се срещнат задочно със своите учители и предшественици – думите са на изкуствоведа Петър Станков, началник на Музея на МВР. И още:
Първата такава изява е още през 1975 г. Тогава се ангажират най-големите майстори на сатирата в областта на изобразителното изкуство. Прави се изложба по темата „Карикатурата в борбата с противообществените прояви“. Включват се най-големите имена от бранша, сред които са Борис Димовски, Доньо Донев, Шмайзер, Карандаш и цяла плеяда талантливи български графици. Една от идеите е да се ангажират известни български творци с проблематиката и ежедневието на служителите на Министерството. Настоящата изложба „Ускорено време“ е създадена с голямо желание от наша страна, творбите, които съхраняваме във фонда с художествени произведения, трябва да видят своята публика. Интересен е фактът, че те я срещат чак сега, повече от 30 години след създаването си. Рисувани са през миналия век по съвместна инициатива между Министерството на вътрешните работи и СБХ. Нещо много добро, което е било практика тогава.
В изложбата има и няколко фотографии, но при тях творецът пречупва действителността през своето усещане за света и създава нова реалност с авторско послание и идея – казва още изкуствоведът. По думите му, това е смисълът на творчеството, то освен че ни въздейства емоционално, ни кара и да се замислим. Чрез него си задаваме въпроси за това кои сме, къде сме, колко сме по-различни от преди. Проблемите и ценностите, които засяга изкуството – като семейство, любов, достойнство, морал, нравственост, всички тези теми са поставяни във всички епохи, а звучат актуално и сега – казва Петър Станков и продължава:
Снимки: Гергана Манчева
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата на нощна София", която се открива на 16 януари в сърцето на града – в новото пространство на..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и десетилетия. Причината за това не е свързана нито с новите технологии и изкуствения интелект, нито с..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..