В Бургас тази седмица заседаваха ръководители на граничните служби и брегови охрани на България, Румъния, Русия, Турция, Украйна и Грузия. Форумът е сполучлив регионален модел за споделяне на отговорност и съвместна дейност в противодействието на трансграничната организирана престъпност и международния тероризъм в акваторията на Черно море.
На заседанието в Бургас тази седмица България пое от Русия ротационното председателството на Форума, и ще го упражнява в продължение на една година. Опит в тези функции страната вече има, защото ще ги изпълнява за четвърти път. Но новите си отговорности в региона тя поема в момент на сложна международна ситуация, свързана с преориентиране на миграционните потоци, които заради действеното им противостоене по суша търсят обходни маршрути по море. Трябва да се отбележи, че към момента няма индикации за засилен миграционен натиск към България по море, Черноморската акватория е под непрекъснат мониторинг и през цялата минала година няма случаи на нелегална миграция в нея. Но освен предимство, това е и предизвикателство към граничните служби и бреговите охрани в региона да не допуснат такива случаи и в бъдеще. Основна тежест в сътрудничеството с граничните и брегови охрани в региона по време на българското председателство ще падне върху Черноморския граничен координационен и информационен център в Бургас, който напоследък придоби международен авторитет. Специализираното сътрудничество ще се развива и обогатява също със станалите вече традиционни съвместни учения „Черноморски ястреб”. Но българското председателство съвпада и със старта на новоучредената Европейска гранична и брегова охрана, призвана да пази външните граници на ЕС. В близките месеци вероятно ще сме свидетели на сътрудничество на Форума на черноморските гранични служби с тази структура, а това без съмнение ще обогати тяхната дейност. Като едновременен член на форума и участник в новосъздадената европейска служба, върху България ще се паднат допълнителни отговорности в това отношение.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..