В близките дни България ще екстрадира за родината им с полет до Кабул първата група афганистански мигранти. Става въпрос за около 50 души, които бяха замесени в безредиците в центъра за прием на мигранти в Харманли. Всички те са влезли в България нелегално, нямат уреден статут на територията на страната и сами са пожелали доброволно да бъдат върнати в Афганистан. Доброволно, защото не се е сбъднало желанието да продължат към заветната цел – богатата Западна Европа, към която България е само транзитен пункт. Екстрадирането на първата група бе ускорено след разговор между премиерите на двете страни – Бойко Борисов и Абдула Абдула, проведен на 1 декември. В страната остават още около 5 хиляди афганистански мигранти, чиято съдба ще бъде сходна и във висока степен зависи от предстоящо споразумение за реадмисия между двете страни. По договорка на премиерите започва активна подготовка на документа под ръководство на вътрешните министри.
Афганистанците са значителна част от незаконно влезлите в България чужденци, но екстрадирането им не облекчава много миграционния проблем. След миграционното споразумение на ЕС с Турция притокът на нови мигранти от южната съседка чувствително намаля, но същевременно се засили миграционният натиск от България към Западна Европа през съседни балкански държави и най-вече през Сърбия. Така миграционният проблем стана предимно вътрешен, защото усилията на властите се пренасочват от възпиране на притока на мигранти към засилване на контрола върху придвижването на вече приетите вътре в страната и париране на опитите им за нелегално излизане в посока Запад. Новите притесненията се допълват и от сигнали за предстоящо увеличение и на броя на мигрантите, връщани на България от Западна Европа. Тази седмица завърши с оспорване на ефективността на изпълнителната власт при решаването на бежанския проблем и упреци, че подценява не само миграционния натиск по суша, но и вероятността той да дойде и по море. Започва седмица с очаквания за репатриране на афганистанци. Какво ще последва в процесите на миграция и техните посоки е трудно да се предрече.
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в традиция за българската столица "Виенски бал". Тазгодишното издание, предвидено за 8 февруари, е..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г. броят на получилите българско гражданство надхвърля 16 000 – броят им достига този от пандемичната..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..