Рождество е! Християните са в очакване на великото тайнство – раждането на Христос. В тези мигове сме заедно с митрополита на Българската православна църква за Западна и Средна Европа Антоний.
С мисъл за по-добро бъдеще се питаме дали сме опазили нашите християнски и общочовешки ценности? В размирния ни свят непрекъснато се натъкваме на агресия, терористични актове, на българин, който с шут събаря момиче по стълбите в Берлинското метро, натъкваме се на алчността при трафика на хора и на нелегални мигранти, натикани като сардели в микробус, без храна, вода и въздух – почти задушени. Това ли е нашият мир?
Пороците и страстите винаги са били голямо изпитание за всички хора на Планета и естествено, това не отминава и целокупния български народ, който дълбоко в сърцето помни историята си, пази традициите си и своята православна вяра. Но като човеци всички ние носим и своите слабости и се подаваме понякога на тези изпитания. Тях трябва да преодоляваме с търпение, вяра и надежда, с любов към Бога. Не трябва да униваме, защото изпитания има навсякъде, но да си изваждаме поуки и да бъдем по-добри.
Да се върнем към светлия празник. Българите в Централна и Западна Европа в колко храма се черкуват?
В Западна и Централна Европа имаме 35 църковни общини в 15 европейски столици. Така че Рождество Христово го посрещаме с голяма църковна радост. В тези храмове нашите сънародници се поздравяват с раждането на Спасителя, участват молитвено в светата литургия, причастяват се в тайните Христови, защото днес завършва периода на рождественските пости и започва подготовката за Богоявленските празници, които ще настъпят на 6 януари. Тогава всички ние ще честваме кръщението на нашия Спасител Исус Христос във водите на река Йордан и ще извършим богоявленския водосвет, ще хвърлим кръста, за да може през годината кръста Христов да осенява всички нас.
Вашият благослов към всички християни и по-специално към българите по света.
Да се радват в сърцата си, да не униват, да имат винаги вяра, да помнят историята и традициите си. Да възпитават децата си в родолюбие, колкото и трудно да е. Трябва да знаят, че това, което посеем сега в техните души, ще жънем след време.
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..
На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха , което означава "вместо Великден" или "противоположно на..
На 26 април тази година отбелязваме Светла събота, с която завършва първата седмица след Великден , обобщаваща поредица от значими събития, настъпили през това време. В Светла събота, както всеки друг ден, вярващите са приканени да се радват..
В народните вярвания свети Георги е по-малкият брат близнак на свети Димитър . Етнографите ги описват катохристиянизирани образи на митични юнаци...
На 6 май нашата Църква е отредила да празнуваме един от най-почитаните светци – свети великомъченик Георги Победоносец. Свети Георги..
На 7 май Православната църква отбелязва паметта на св. мчк Акакий и св. Авив, еп. Некрески. Свети мъченик Акакий е роден в..