Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русе Айс фест

БНР Новини
Снимка: БУЛФОТО

СнимкаЗа първи път в България, а и на Балканите, се провежда леден фестивал на закрито. За трета поредна година Русе е домакин на ледения „Русе Айс фест”. Фестивалът ще продължи до 15 февруари 2017 г. Скулптори от осем държави ваяха фигури от лед по зададената тема „Ледена приказка” с мотиви от „Замръзналото кралство”. Над 130 ледени блока с общо тегло 20 тона бяха оформени в леден трон, ДНК-верига, „Леден огън”, „Виелица”, като за доброто настроение кураторите на фестивала Руслан Коровков и Ирина Тафлевская изваяха и леден бар, на който посетителите да пийват сгряващи напитки. В навечерието на 21 декември беше и тържествената церемония по награждаване на участниците. Ирена Петрова, директор на общинска дирекция „Култура и образование”, ни разказва какво е по-специалното в тазгодишното издание на „Русе Айс фест”.

Тази година, а и за годините напред, изградихме помещение специално за фестивала, за да може ледените фигурите да се запазят по-дълго време. Конструкцията е с площ от 144 кв. м и разполага с охлаждащ генератор, за да може да се поддържа оптимална температура около минус 8-10 градуса. Този опит придобихме с предишните издания, тъй като миналата година ледените фигури се запазиха само 2-3 дни и гостите на града за Коледните празници не успяха да се насладят на това краткотрайно изкуство.

Творци от Франция, Белгия, Ирландия, Холандия, Унгария, Русия, Украйна и България с международна известност и лауреати на световни скулптурни симпозиуми показаха своето виждане и развихриха въображението си.

СнимкаИнтересното при такова състезание с алтернативни материали е, че ние задаваме темата, но тя предразполага артистите да разгърнат таланта си. Те нямат ограничения и рамка, по която да се водят. Така се избягва прекаленото фокусиране върху самата тема в състезанието. По този начин проведохме „Русе Айс фест 2016”.

Изборът от произведения варираше от плаващо човешко тяло в лед до приказен леден замък. Например Найл Магий от Холандия, вдъхновен от трите си деца, извая ДНК-верига, в която от всеки един елемент има протягащи се ръце.

Кои скулптури спечелиха награда тази година?

Първа награда бе връчена на Натали Чистякова от Франция за творбата й „Виелица”. На второ място бе класиран русенецът Даниел Кънчев. Той изработи Елза – ледената кралица. Интересното при него е, че за първа година работи с лед. Трети остана Фергюс Мулвани от Ирландия с ледения карвинг Light works, където са фокусирани лекота и светлина в полета на ледени пера.


Снимки: БУЛФОТО


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Скопие показват творби от конкурса "Моята българска бродирана риза"

Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..

публикувано на 29.10.24 в 09:57
Руси Чанев

В Братислава представят адаптираната версия на романа „Под игото“

В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..

публикувано на 29.10.24 в 06:55

Държавата връчва цигулки от 18 век на именити български цигулари

На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..

публикувано на 29.10.24 в 06:55