Днес ви срещаме със Здравко Григоров. Завършил кинознание в НАТФИЗ, сега посвещава живота си на киното и пътешествията. Преди 9 години, заедно с Ангел Хаджийски, създават сдружението „Позор” и от тогава тяхна мисия е да предоставят на българската публика една по алтернативна кино продукция. Така се раждат фестивалите „Северно сияние”, представящ киното на Скандинавия и Прибалтика, Sofia Biting Docs с невероятна селекция от документални филми и Sofia MENAR с филми от Близкия Изток, Северна Африка, а от тази година и Централна Азия, както споделя Здравко Григоров. Съпътстващо събитие е киното за пътешественици, защото дългият житейски живот ги е научил, че хората обичат филми за пътешествия. За това не е случайно присъствието на програмата „Кервансарай” във фестивала Sofia MENAR, където зрителите ще могат да гледат състезания с рикши в Индия и знаменитите жълти трабанти на експедиция от Австралия до Банкок. Тази седмица отбелязваме Деня на българското кино, което през последните години се разбуди от дълбокия зимен сън. Търсим алтернативното виждане за неговото състояние, а Здравко ни помага.
В началото на нашето начинание правехме грешки. Половината от заглавията, които включвахме във фестивалите, бяха такива, които се харесват на нас и са за доста тесен кръг от зрители. Така с всяка изминала година свиваме бройката на такива филми. Естествено, че ги има, дори и в таз годишните програми, но за да са успешни фестивалите и те да се развиват, трябва да включваме филми, които ще са интересни на масите.
За нас е трудно, защото не ползваме никаква държавна финансова подкрепа. Това е наше решение, тъй като ни дава свободата сами да изберем какво ще представим. Всичко това носи голям риск, защото един фестивал може да пожъне голям успех, а следващият не. Хубаво е, когато си изградиш публика, която обича и търси това, което представяш. По този начин фестивалите се самоиздържат.
Здравко и Ангел работят с всички арт кина и културни центрове в София. Търсят интересни начини да представят различните филми по различен начин. Тази година ще има тематични прожекции в различни столични барове.
Гледайте филми на кино, когато можете – приканва Здравко Григоров и завършва. – Не забравяйте, че усещането да видиш едно произведение на голям екран е несравнимо с това, да го гледаш на компютъра си.
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един..