Януари 2017 година е месецът, в който започва работа новосформираният Специализиран трибунал за Косово със седалище в Хага. Утвърждаването на новата институция и изработването на правила за производството и доказателствата вече е в ръцете на един български съдия с отлична репутация – проф. Екатерина Трендафилова. Поста президент на новата институция тя заема след приключване на 9-годишния й мандат в Международния наказателен съд в Хага. Там тя е съдия по дела във връзка с тежки престъпления срещу човечеството, извършвани в Уганда, Централна Африканска Република, Кения, Конго, Судан и др. В Кения по времето на процеса срещу вицепремиера Ухуро Кенята проф. Трендафилова печели симпатиите на населението със своята решителност, неотстъпчивост и безспорен професионализъм. Съдебните заседания се излъчват по телевизията и са най-обсъжданото нещо по барове, ресторанти, магазини. Името й вече носят дори деца, родени по време и след приключване на процеса.
Професор Трендафилова е сред най-изтъкнатите специалисти в областта на наказателния процес. Участвала е в реформирането на българската наказателнопроцесуална система, както и в подготовката на редица нормативни актове, свързани със съдебната система. Била е ръководител на направлението по наказателноправни науки в Консултативния съвет по законодателство към председателя на парламента. В периода 1992-1995 г. Екатерина Трендафилова е представител на България в Комисията на ООН по превенция на престъпността и наказателното правосъдие със седалище във Виена.
Първият сигнал за необходимостта от създаването на такъв трибунал дава Карла дел Понте – първи прокурор на Съда за бивша Югославия. През 2008 г. излиза нейната книга „Ловът: Аз и военните престъпници” (The Hunt: Me and the War Criminals). В нея има информация за редица престъпления, разследвани от Дел Понте, за които съществуват доказателства, но в хода на работата й, тя не е успявала да повдигне обвинения заради най-различни спънки. Става въпрос за злодеяния, като убийства с цел трафик на органи, отвличания, сексуални издевателства срещу сърби и роми, както и срещу албанци, заподозрени, че са подпомагали сърбите във въоръжения конфликт за отцепване на Косово от Сърбия (1998-1999) и преди това. Извършителите са високопоставени членове на Армията за освобождение на Косово (АОК). Те пък се възприемат като национални герои от албанското население и това създава допълнителни трудности при разследванията на територията на Косово и Северна Албания.
Толкова сериозни твърдения не могат да останат без отзвук и Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа възлага проверка веднага след излизането на книгата. Данните, посочени от Дел Понте, се потвърждават. Следва назначаването от страна на ЕС на Комисия за разследване на престъпленията в Косово. Постепенно се стига до заключението, че само специализиран съд извън страната може да осигури независимо, обективно и безпристрастно разследване.
През август 2015 г. парламентът в Прищина приема закон за създаването на специализиран съд със състави, следващи нивата на съдебната система на Косово, със седалище в Хага и с изцяло международни съдии. Целта е да се осигури обективно и безпристрастно правосъдие, което обаче да бъде прието позитивно не само от международната общност, но и от косовското население.
Присъствието на проф. Екатерина Трендафилова в новия Трибунал дава надежда, че институцията ще започне да функционира успешно. А това безспорно е важно за целя регион. За международната общност е ясно, че докато не се потърси адекватно отговорност за престъпленията на Балканите, полуостровът ще продължава да бъде барутен погреб. Поредното доказателство е нагнетяването на напрежението между Косово и Сърбия от последните дни.
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..
През нощта ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на 26 ноември на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в..
Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..