Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайните на българското техническо наследство

БНР Новини
Снимка: bulgariatravel.org

Днес ще се разходим из залите на Националния политехнически музей. Негова основна цел е българското научно и техническо наследство да бъде интересно и достъпно за всички. Място, от което може да се черпи информация за развитието на техниката. В залите на музея са показани над 1000 експоната, свързани с теми, като времеизмерване, фото и кино техника, еволюция на транспортните средства и дори производство на розово масло. Едни от най-интересните и забележителни експонати са телескопът на д-р Петър Берон, часовници от Царския дворец и камерата, с която е записано първото телевизионно предаване в България през далечната 1959 г.

СнимкаМузеят включва елементи от историята, актуалността и тенденциите за бъдещото техническо развитие в България. Воден от това желание, екипът му се стреми да го превърне в отворен културен център, където посетителите могат да се докоснат до техническото наследството и по този начин да черпят вдъхновение за нови идеи и тяхното бъдещо реализиране.

СнимкаТова е и една от причините за възникването на „Семейната събота в музея”. Тя се провежда всяка последна събота на месеца. Предвидена е за деца и техните родители, които могат да научат нови неща от областта на науката и техниката с помощта на специалистите от музея или различните гост-лектори. Децата имат възможност сами да изпробват различни технологии, свързани с темите в определения семеен техно-ден. За семейните съботи в музея и за тайната на холографското изображение, ни разказват Васил Макаринов и Йордан Йорданов, уредници в музея.

Снимка

Семейната събота в музея се провежда от 2014 г. Предлагаме различни теми на семейна аудитория, на родители с деца между 6 и 13 години. Темите са свързани с експозицията на музея, както и с развитието на науката. Идеята ни е по атрактивен и достъпен начин, да запознаем децата и да предизвикаме интерес у тях към технологиите.

СнимкаУспяват ли с тази мисия и връщат ли се посетителите, да разгледат и научат онова, което не са успели при предишни посещения?

Имаме едно постоянно ядро от посетители, които следят нашия сайт и посещават редовно мероприятията организирани от музея. Освен чуждестранните постижения в сферата на науката, които са представени тук, ние имаме и много български такива. При нас е изложена една от първите експериментално получени ампули с германий. Тази ампула пристига в България чрез един българин, който участвал в екипа, открил този химичен елемент.

СнимкаА сега към тайната и историята на холографското изображение. Тази събота посетителите на Националния политехнически музей ще научат, че тази технология може да се използва в съвременните монитори. Защо точно холограми и дали Вселената е холография, научаваме от Йордан Йорданов.

Решихме да представим тази тема, тъй като интереса на децата към нея беше много голям. Някой от тях дори искат да надникнат зад изображенията и да видят какво има зад тях. Разбира се, холографията е една доста сложна и всеобхватна тема, но ние сме се постарали да я представим пред децата на разбираем за тях език. Те ще се запознаят с историята на холографията, как е възникнала, какви са теченията в тази област. Децата ще научат, че всеки един от нас носи една малка холограма в джоба си под формата на банкноти или лична карта, на които има малки холографски изображения. За финал сме им подготвили забавна задача да изработят с подръчни материали устройство за възпроизвеждане на холограми с помощта на смартфон или таблет.

Снимки: bulgariatravel.org и Божидар Янев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Югозападно горско стопанство

Мълния разпали нов пожар в българската част на планината Славянка

Нов пожар е възникнал в късната вечер на 19 август в планината Славянка, близо до българо-гръцката граница. Пламъците са тръгнали под Царев връх. Според Югозападното горско стопанство в Благоевград вероятната причина е паднала мълния. Огънят е обхванал..

публикувано на 20.08.24 в 10:07
Тимчо Муцунски / Иван Кондов

Скопие иска отстъпки за вписването на българите в македонската Конституция

Отложеното действие на конституционните промени е ключово за нас, заяви македонският външен министър Тимчо Муцунски пред скопската телевизия "Сител". Той защити позицията на своето правителство, че българите трябва да бъдат вписани като малцинство в..

публикувано на 20.08.24 в 09:49

SOS за Боянското блато - ще оцелее ли уникалната екосистема край София от набезите на бизнеса?

Боянското блато е единствената естествена влажна зона на територията на София, която е все още дом на редица защитени видове водна растителност, земноводни и влечуги. Природното явление е разположено на 670 м надморска височина в местността..

публикувано на 20.08.24 в 08:03