На 27 януари отбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. На тази дата през 1945 година са освободени оцелелите от един от най-големите концентрационни лагери в Европа - „Аушвиц“. Макар в началото лагерите да са служели за разправа с противниците на нацистите, там, наред с евреите, намират смъртта си и хора с увреждания, роми , славяни. Нашата отговорност е да преминем отвъд формалните церемонии и отмятането на поредната дата в календара с паметни събития, заяви по повод на възпоменанието председателят на Организация на евреите в България „Шалом“ д-р Александър Оскар:
На 27 януари трябва заедно да си спомним геноцида на милионите невинни хора, които нацисткият режим и неговите съюзници, класифицираха като нехора заради тяхната етническа принадлежност, заради техните възгледи, сексуална ориентация или други причини. Трябва да си спомним всички измъчени, унижени и убити, жертви на криминалната идеология на националсоциализма. Техните животи бяха ограбени, а те самите - лишени от човешкото си достойнство. Трябва да си спомним и оцелелите, за които ужасът от войната никога няма да избледнее. Те все още са сред нас, но с всяка изминала година остават все по-малко. Заедно с тях избледнява и паметта за най-тъмния период в човешката история. Така, както всички отговорни за извращенията по време на Втората световна война трябва да получат своята справедлива присъда, така не трябва да забравяме и тези, които рискуваха собствения си живот, за да помогнат на хилядите обречени да умрат
На организираната пресконференция по повод Международния ден в памет на жертвите на Холокоста бе представен и предстоящият съвместен проект на ОЕБ „Шалом“ със Столична община, насочен към образованието на деца от различни социални групи. Още за него от Наталия Тодорова, координатор на проекта за България:
Проектът се казва Бейт.Основната му идея е да трансформира градската среда в платформа за дебат и диалог сред децата. Събираме в сърцето на столицата, на място, което е наситено с историческо и културно наследство, деца от училища в различни райони на града. Използвайки тази градска среда, ние насърчаваме децата да си служат с нея като с учебник, от който могат да извлекат изключително много информация. Мотивираме ги да работят заедно един с друг, с хора, които досега не са срещали. Окуражаваме ги да изследват средата и историята на града си, да се запознаят с другите му жители. Ще търсим заедно исторически въпроси, за които ще говорим, ще ги интерпретираме и ще им дадем ново значение.
Целта на проекта е в рамките на два дни да накара деца, които никога не са се срещали, да създадат нещо заедно, да се опознаят, да преодолеят различията помежду си и да си бъдат полезни взаимно. Така ще се родят приятелства и връзки, за които различността не е от значение. Тази година проектът ще се проведе за първи път в София през май и юни. Мястото е пространството около Ларгото, като средище на различни религии и култури.
Снимки: БТА
В сряда , 18 декември, минималните температури в България ще са между минус 0 и 5°, в София се очакват 0°. През деня ще преобладава слънчево време, след обяд с временни увеличения на облачността. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад...
Младши инспектор Мартин Нанчев взе отличието "Полицай на годината". Той е старши полицай на граничния контролно-пропускателен пункт "Царево" на морската ни граница към Гранична полиция - Бургас. Нанчев е отличен за доказан професионализъм и..
Фериботната линия Русе-Гюргево и бъдещият трети мост на река Дунав ще са част от военната инфраструктура на военния коридор "Юг-Север". Това посочва служебният министър на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или..