След като преди десетина дни служебното правителство освободи 14 областни управители заради лоша оценка за работата им, тази седмица то смени още седем такива под претекст, че възнамерявали да участват в предсрочните избори. В петък пък служебният премиер Огнян Герджиков представи обобщени резултати от ревизията, направена от кабинета му за наследството от правителството на Бойко Борисов. В половината министерства са били открити нагласени обществени поръчки, като най-много нередности е имало в министерствата на отбраната, на здравеопазването, на земеделието и на икономиката. Премиерът направи уговорка, че само за 14 дни дълбочинен анализ не може да се направи и прегледът ще продължи, но преди още той да е приключил, от редиците на бившите управляващи постъпиха гневни реакции. Бившият министър на отбраната Николай Ненчев заподозря, че ревизията във военното министерство е предизборен ход, целящ да го компрометира като политически лидер и вероятен кандидат за депутат. Седем областни управители оспориха мотивите за освобождаването им и обвиниха служебния кабинет в некоректност. Някои наблюдатели отбелязаха, че по-притеснително от самото освобождаване на досегашните титуляри е назначаването на техни заместници, които са близки до БСП. Предвид факта, че основна задача на едно служебно правителство е да организира и проведе изборите на 26 март, на фона на малкото време до датата на вота някои поставят под въпрос самия смисъл на ревизията на отишлото си правителство на Борисов. Ефектът на тези критики се подсилва от тежки проблеми, свързани с организацията на изборите. Излиза например, че докато е установявало слабости на кабинета „Борисов 2“, служебното правителството не е успяло да съдейства на ЦИК за осигуряването на достатъчен брой машини за гласуване, според изискванията на изборния кодекс. В навечерието на предизборната кампания, служебният кабинет е обект на обвинения, че вместо да подготвя изборите, той се занимава с кадрови промени, реваншизъм и противопоставяне. Малко повече от месец преди изборите политическата обстановка в България е крайно напрегната и противоречива.
За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...