Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът Радев направи в Мюнхен важни анонси за външната политика

БНР Новини
Снимка: president.bg

По време на участието си в Мюнхенската конференция тези дни  президентът Румен Радев проведе редица двустранни срещи. Разговорите на държавния глава бяха следени с особен интерес предвид обстоятелството, че при сегашната предизборна ситуация във фигурата на държавния глава е съсредоточена не само представителната, но и реалната изпълнителна власт чрез назначеното от него служебно правителство.

Предположенията, че президентът ще наблегне на необходимостта от отмяна на санкциите срещу Русия, не се оправдаха. В интервю за „Евронюз“, разпространено преди Мюнхенската конференция, президентът бе казал, че големият въпрос сега е до кога Европа ще остане разделена от санкции, които не носят ползи и само вредят на икономиките на Русия и ЕС. В разговорите си с върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Федерика Могерини и с европейския комисар Йоханес Хан Радев постави основен акцент върху проблеми на миграционната криза и избегна отмяната на санкциите, което вероятно означава, че по този въпрос София е възприела изчаквателна позиция.

Заради промените в изпълнителната власт в София особено чувствителни сега са, както във вътрешен, така и в международен план, въпросите около наближаващото българско ротационно председателство на ЕС и в частност неговите приоритети. В Мюнхен президентът Радев даде да се разбере, че председателството ще бъде фокусирано в регионалното сътрудничество на Балканите и политиката на разширяване на ЕС. Ще се запази и подкрепата на България за хърватската инициатива "Три морета", насочена към задълбочаване на енергийната, транспортната и дигиталната свързаност между държавите от региона на Адриатическо, Балтийско и Черно море. В потвърждение на този интерес президентът Радев прие поканата на полския си колега Анджей Дуда да представлява България на втората среща в рамките на инициативата „Три морета“. Инициирана от Хърватия и Полша, тя ще се проведе в полския град Вроцлав и на нея ще се подпишат първи споразумения за усъвършенстване на регионалната енергийна и транспортна инфраструктура. Като потвърди ангажираността на България с политиката за енергийна диверсификация, в Мюнхен Радев се изказа в частност за разширяване на енергийните мрежи по коридора „Север-Юг“ и за изграждане на енергийна инфраструктура, която да свърже България с Полша.

За един месец от встъпването си в длъжност новият президент на България проведе първо контакти с ръководството на ЕС и на НАТО, после с ръководството на Германия, а сега сега в Мюнхен разговаря и постигна първи договорености с колеги от Полша - Анджей Дуда, Хърватия - Колинда Грабар-Китарович, Естония - Керсти Калюлайд, Азербайджан - Илхам Алиев. Проведе и среща с американския сенатор Джон Маккейн по въпроси на двустранното партньорството със САЩ, а предстоят и нови посещения. Интензитетът в международните изяви на президента е впечатляващ, но трябва изразените на тях анонси и позиции да намерят реално въплъщение в политиката на едно редовно правителство след изборите в края на март.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Димитър Главчев

Не е предвидено увеличение на осигурителната вноска

Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..

публикувано на 19.11.24 в 12:07
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Около 20-30 души годишно губят живота си на строителни обекти

Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..

публикувано на 19.11.24 в 11:27
Георги Тахов

България иска защитни мерки срещу вноса на украински мед

По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..

публикувано на 19.11.24 в 11:18